| andrei9530 a întrebat:

Deci azi am fost la ofalmolog la control(port ochelari)inainte de control aveam urmatorele dioptrii: OD. -0.50 cilindru, OS +0.25 sfera si -0.25 cilindru.
M-am dus la control deoarece simteam disconfort la ochiul drept. In urma controluilui au reesit urmatoarele dioptrii: OD a ramas la fel (desi acestae ochiul care ma deranjeaza ), iar la OS -0.50 cilindru(o diferenta foarte mare). Cand am venit acasa m-am aseat la pc sa ma joc si timp de2 ore nu am simtit niciun disconfort in schimb cand ma uit la ecranul telefonului ma ustura ochii.
Si vreau sa stiu dece eacea diferenta la OS asa mare desi nu ma doare?
A si inca ceva cand mia pus aparatul acela pe ochiul stang ma durut foarte tare,aveam tendinta de a clipi permanent, dece?
P.S: astept sa imi ajunga marti ochelari sa vad cum ma simt cu ei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Sper ca ochelarii i-ai facut si pentru computer si strada, adica heliomat si antireflexe, nu-i asa? Este posibil sa fie o sensibilitate a ochiului sau in incaperea unde stai sa fie poluare mare (adica: praf, microbi, acarieni ai podelei, mirosuri rele etc.). Daca da, atunci dezinfecteaza cu o solutie pe baza de clor si aeriseste bine camera. Daca nu, atunci un ceai de musetel caldut, aplicat pe ochi si cand adormi ceva cald peste ochi fiindca si curentul poate fi o problema. Numai bine!