| lyTTTT a întrebat:

Am doar 16 ani si as dori sa incerc pastilele de slabit Acai cleanse, este indicat? multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lukk a răspuns:

Nu, nu este deloc indicat. Esti in perioada de crestere si un tratament luat fara monitorizare medicala iti poate da peste cap metabolismul si te poti alege cu probleme de sanatate.
Mai degraba cauta sa-ti schimbi obiceiurile de zi cu zi, introdu in dieta zilnica salate, fructe, mananca carne mai slaba - peste, curcan, si multe fibre - grau, fulgi de porumb, etc., astfel incat sa ai o dieta bogata si echilibrata, care sa nu iti provoace dezechilibre care sa te imbolnaveasca.
Si completeaza cu miscare fizica -daca iti place sportul, practica-l cat mai des, daca nu, cel putin fa plimbari in fiecare zi, fii activa, alege-ti cateva exercitii usoare si placute pe care le poti face si acasa.
Nu apela la fast food, la sucuri, in afara de au multe calorii, nu au deloc valoare nutritiva.
Daca problemele tale de greutate sunt mai serioase, cere-le parintilor tai suportul si solicita sa consulti un medic -sa iti faci analizele, si apoi cu analizele mergi la un nutritionist.
Ceaiurile, pastilele de slabit, se iau cu recomandare medicale in cazuri serioase de obezitate, mai ales din din cauza greutatii pot aparea disfunctii, dar in niciun caz la recomandarea prietenilor ori dupa reclamele de la tv. Exista riscuri care nu sunt spuse de nimeni, si te poti alege cu probleme.
O dieta echilibrata si miscarea fizica, daca ai vointa si rabdare sa te tii de ele, vor da rezultate (asta dc. kg in plus nu sunt cumva cauzate de alte disfunctii, hormonale, etc.si atunci consultul unui medic e absolut necesar). Dar dc pur si simplu esti sanatoasa dar ai vrea sa dai jos cateva kg, atunci fa miscare, fa sport, si mananca sanatos. Daca asta nu da rezultate, cere parerea unui medic.

5 răspunsuri:
| Vanity a răspuns:

Buna. Uite ce zic eu, mai bine ai lasa deoparte pastilele alea nenorocite ca or sa te distruga. Mai fetelor, ce aveti toate cu slabitu` asta? Eu incerc sa pun kg pe mine si nu reusesc...De ce nu faci un sport, ceva? De exemplu, inotul iti face un corp de milioane, garantez! Oricum, asta e parerea mea, nu mi-o lua in nume de rau! Succes!

| lyTTTT explică:

@ kama, poti sa-mi spui te rog in cat timp ai slabit? de fapt poti sa-mi lasi un mesaj cu id-u tau si sa mai vorbim pe mess? :*

| kama a răspuns (pentru lyTTTT):

Am slabit intr-un an de zile. Insa trebuie sa respecti regulile cu strictete. Fara zahar, doar miere, fara prajituri sau mai stiu eu ce. Doar paine 100% integrala. Sunt mai multe reguli.
Succes!

| woundedream a răspuns:

Pastilele de slabit nu sunt bune de nimic, adica dau rezultate pe moment, dar dupa ce nu le vei mai lua, te vei ingrasa mai rau.

| kama a răspuns:

Nu e indicat. Urmeaza regulile combinarii alimentelor cu maxima strictete si vei slabi. Le gasesti pe net. Iti recomand sa cauti pe articolele in limba engleza. Eu asa am facut si am slabit de la 73 de kile la 65 de kile.

Succes!