| powergirl a întrebat:

Am doar o intreabare mi-a venit menstruatia putin mai repede decat luna trecuta si m-a tinut 8 zile e vreo problema? doar informativ. nu venit toti cu mergi la doctor, doar vreau sa stiu daca ati patit si daca e grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

În cazul unei răceli abdominale sau la ovare, menstruaţia ÎNTÂRZIE între 3-7 zile ( NU vine mai devreme ).

Oricum, faptul că a venit mai devreme cu 4 zile - DACĂ ai calculat "corect" data - NU reprezintă o problemă DACĂ este o situaţie "izolată" ( 1-2 ori pe an ).

N-ai dat detalii despre menstruaţie ( comparativ cu cele anterioare )...
Dacă menstra a avut acelaşi aspect ( culoare, cantitate de sânge menstrual, etc. ), atunci NU este nici o problemă!

Oricum, la 24 de ani ar TREBUI să ai un CM destul de regulat/constant!

Calculul datei la care ar TREBUI să vină menstruaţia se face cu "metoda calendarului"!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

O zi frumoasă.

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Stai linistita ca nu e grav

| whatevernvm a răspuns:

Nu e nicio problema, menstuatia se regleaza in cativa ani.
Eu am 16 ani si menstuatie de la 12 si nici acum nu vine la data fixa, am fost la doctor si au zis ca nu e nicio problema. La inceput si pe mine ma tinea 7-8 zile, depinde acum, dar nu e nicio problema happy

| BiuL a răspuns:

Daca esti in primii 2 ani de menstruatie nu e problema pentru ca la inceput e neregulata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări de acest gen ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început viaţa sexuală, durata CM, durata medie ( în general ) a unei menstruaţii ( anterioare ), etc.

Am citit întrebările tale anterioare, dar NU prea m-am lămurit cu aceste detalii...

Discutând la "modul general" ( posibil să NU se aplice în situaţia ta ) : NU cred să fie o problemă că menstra a venit mai devreme ( n-ai precizat cu câte zile? ) deoarece durata CM se poate schimba uneori.

La fel, şi durata menstrei ar TREBUI comparată cu durata "medie" anterioară - totuşi, o menstruaţie NORMALĂ poate dura între 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar până la 10 zile; dar cu o cantitate medie de sânge menstrual )...

Deci, nici din acest punct de vedere NU este neapărat o problemă - DACĂ este o situație IZOLATĂ!

Toate cele bune.

| powergirl explică (pentru bursuc001):

Am 24 ani mi-a venit de la 13 jumate a venit mai devreme cu 4 zile la mine asta e normal nu vine in aceeasi data niciodata am nascut de 1 an si la 8 luni dupa nastere mi-a venit menstruatia nu mi-a venit rugulat. poate am si racit ca am stat pe jos undeva da nu mult, si multumesc de rasp cred ca ai detaliile necesare

| powergirl explică (pentru bursuc001):

Daca vrei sa fii si mai lamurit a venit absolut normal nu desi in primele 2 zile a venit foarte foarte slab am calculat corect dar mereu mi-a fost asa neregulat am crezut ca dupa nastere se va mai regula dar nu sau poate e prea devreme sa observ asta, in fine nu dau in paranoia din cauza asta da voiam sa stiu si nu e vorba de inc aun bebe si nu e nici in plan inca unu ca abia are asta 1 an si o luna imediat. ce mi-ai explicat mai sus cu metoda calendarului o stiu multumesc de raspunsuri dar am si eu o curiozitate lucrezi in domeniu?

| bursuc001 a răspuns (pentru powergirl):

Cu plăcere!

În cazul unei răceli abdominale sau la ovare, menstruaţia ÎNTÂRZIE între 3-7 zile ( NU vine mai devreme ).

Oricum, faptul că a venit mai devreme cu 4 zile - DACĂ ai calculat "corect" data - NU reprezintă o problemă DACĂ este o situaţie "izolată" ( 1-2 ori pe an ).

N-ai dat detalii despre menstruaţie ( comparativ cu cele anterioare )...
Dacă menstra a avut acelaşi aspect ( culoare, cantitate de sânge menstrual, etc. ), atunci NU este nici o problemă!

Oricum, la 24 de ani ar TREBUI să ai un CM destul de regulat/constant!

Calculul datei la care ar TREBUI să vină menstruaţia se face cu "metoda calendarului"!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza schimbarii climei, sau poate tu ai fost undeva recent cu alta clima, in alta regiune.Tot mai multe femei se confrunta cu astfel de probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sunt dereglari hormonale.
S-ar putea sa fie si asta,
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/menoragie_4159
Ar trebui sa mergi la medic.
Bea ceai de cretisoara pentru reglarea ciclului.
Te pup!

| Badgirl117 a răspuns:

Nu te teme nu-i nimic grav asa se intampla la fete de pana in 14 ani! Menstruatia nu se regleaza asa cum ai vrea tu! Ea depinde de organismul tau care e in plina dezvoltare!