| Spuky a întrebat:

Am epilepsie generalizata. Doctorul mi-a zis fara alcool, tutun, si respecta tratamentul asa am si facut da am facut din nou criza de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Alcoolul, tutunul, cafeaua, cola, lipsa de somn, oboseala, flash-urile luminoasa si alti excitanti nervosi trebuie evitati pentru ca favorizeaza aparitia crizelor. Tratamentul medicamentos se face in trepte. Daca cel pe care il iei acum nu opreste crizele, va fi intensificat de medicul tau (o doza in plus, un alt medicament adaugat...). Multa sanatate!
http://www.i-medic.ro/boli/epilepsia

| Corina a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti spun ca imi pare rau pentru tine. Am si eu in familie pe cineva cu aceasta boala si stiu cum e.Totusi pe langa interdictiile la alcool si tutun mai sunt si altele de care ar fi trebuit sa-ti spuna doctorul. De ex.: cafea, cacao, Nesquic, Coca-Cola, Pepsi-Cola, ciocolata, bomboane de ciocolata (ai voie doar ciocolata alba). In plus, nu ai voie sa stai la calculator si televizor mai mult de 1 ora pe zi. Toate acestea sunt excitante pentru creier si de aceea se produc crizele. Iti trebuie si multa odihna. De ex., daca inveti dimineata, cand vii de la scoala, stai la masa, apoi obligatoriu trebuie sa te odihnesti o ora, iar seara nu trebuie sa te culci mai tarziu de ora 22. Pentru a evita oboseala nu ai voie sa faci sport sau sa vorbesti cu profesorul ca sa faci mai putin decat colegii si probele sa fie mai usoare. Conteaza f. mult si tratamentul pe care il urmezi, caci nu orice medicament antiepileptic se potriveste fiecarui bolnav. Sanatate maxima!

| Kazimir a răspuns:

Ce tratament faci? Depakine, Fenobarbital și Carbamazepină? Dacă da, de la asta nu ar trebui să ai nicio criză. Probabil ai uitat să iei o pastilă sau ceva...

| IrimieRaluca a răspuns:

Pai crizele epileptice nu se opresc 100 % cu medicamente. In situatii stresante, sau daca esti obosit, pot sa reapara. Imi pare rau pentru tine. Incearca sa ai un stil de viata cat mai sanatos, si respecta indicatiile medicului. Bafta!

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)