| annnna1234 a întrebat:

Buna ziua!
Sunt o fata de 22 de ani studenta in anul 3 la Calculatoare (aceasta informatie este una importanta). Am fost un copil sanatos si am un "neam" de oameni feriti de boli grave. Dar in vacanta dintre anii 2 si 3 de facultate (august 2017) am facut o criza de epilepsie, am fost internata si diagnosticata cu epilepsie. Cu cateva luni inainte de prima criza generalizata am avut o perioada in care am pierdut multe nopti stand la calculator si invatand, perioada in care am inceput sa am uneori niste senzatii de deja-vu (probabil crize partiale de epilepsie) si multe nopti in care visam ca nu pot vorbi (pe care nu le-am luat in considerare pana astazi). A doua criza a fost in noiembrie 2017 si am inceput tratament cu Levetiracetam. De atunci nu am mai avut absolut niciun simptom. Dar azi-noapte am visat din nou ca nu puteam vorbi (dupa ce ieri am stat vreo 4-5 ore la calculator). Am epilepsie temporo-parietala. Credeti ca visele ca nu pot vorbi sunt tot crize epileptice? Despre asta nu am vorbit cu doctorul meu si am control tocmai peste 3 luni de aceea intreb aici. Daca astea ar fi tot crize de epilepsie probabil calculatorul ma afecteaza si ar trebui sa ma reorientez. cei cunoscatori, ce parere aveti? Aceste vise pot fi crize de epilepsie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Draga mea, in primul rand, vreau sa-ti spun ca imi pare sincer rau ca trebuie sa treci prin asa ceva(chiar daca, poate, nu ma crezi)! sad In al doilea rand, nu cred ca acele vise sunt crize epileptice, ci premonitorii, adica, probabil, preced o noua criza. Cel putin, asa cred eu. Acum trebuie sa vorbesti cu medicul tau, sa-i spui ce vise ai si sa-i spui ca lucrezi pe calculator(caci s-ar putea ca si calculatorul sa te afecteze). Multa sanatate iti doresc si sa dea Dumnezeu sa auzim de bine! Te pup si ai grija de tine! kiss

| Lostlyric a răspuns:

Buna, Ana. Uite, s-a facut un studiu foarte amanuntit care explica legatura dintre epilepsie si ceea ce ti se intampla in somn.
Si da, cred ca ai aceste crize in somn.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3608109/
Nu te ingrijora, insa nu astepta 3 luni pentru programare. Fa-o cat mai devreme si povesteste-i doctorului aspectul acesta. El iti poate oferi raspunsul cel mai obiectiv si, dupa caz, ajustarea tratamentului.
De asemenea, mare grija la conditiile de stres.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reorientează.te către i facultate mai ușoară! Stresul acumulat aici, cu calculatorul și examen te-au adus în starea asta. Visele sunt un fel de premoniție, datorita afecțiunii pe care ai dobândit.o. așa că dacă îți pasă de tine și de sănătatea ta ai face bine sa o lași mai moale cu pasiunea ta pentru calculatoare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altii muncesc 10 ore pe zi la PC si nu mai au crize epileptice.
Eventual probleme cu ochii, spatele si capul.
Dar chiar, orele alea de stat cu ochii in telefon le-ai pus la socoteala?

In fine, nu suntem specialisti aici pe TPU, deja-vu mai are orice om, probabil din alte cauze, iar visele sunt...incerte.
Nu stiu ce sa-ti recomand, caci la doctor oricum trebuie sa mergi, dar in primul rand iti recomand sa nu mai inveti deloc noaptea (vorbesc din experienta ca nu e deloc sanatos indiferent de ce predispozitii genetice ai), sa dormi cum trebuie, pana la urma e pacat sa ajungi sa eviti "calculatoarele", poate in speta o pasiune, dar si sa ajungi sa onorezi comenzi la KFC sau sa impaturesti shaorma...nu e ceva ce te poate impaca mai mult ca sigur numai de dragul sanatatii.

Si eu am dezvoltat ceva miopie si ochi uscat din cauza facultatii, desi nu vreau sa port ochelari, tot asa, stateam in fiecare noapte pana la 3-4 dimineata, si iti zic sincer ca uneori nici nu merita efortul, mai ales ca mai mult am pierdut timpul crezand ca de fapt invat. Nu zic, uneori chiar era mult de lucru, dar alteori degeaba ma mai chinuiam. Per total iti spun ca nu merita absolut deloc. Vei arata rau, te vei simti rau.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Buna,toate lucrurile negative ce se intampla in viața omului sunt de natura psihică /spirituală. Posibil sa fi stresata, s-a intamplat ceva neobisnuit in ultimele zile(supărări, ceartă, ură etc)Încearcă sa te relaxezi, sa ai o gândire pozitivă. Singurul tau medic e Dumnezeu.Iti sugerez sa te apuci de meditații (găsesti pe Youtube o grămadă )