Întrebare recomandată | annnna1234 a întrebat:

Buna ziua!
Sunt o fata in varsta de 22 de ani diagnosticata cu epilepsie pe 17 august 2017. Inca din februarie 2017 in urma unor nopti pierdute am inceput sa fac crize partiale (rememorarea brusca a unor vise in timpul zilei cu batai puternice ale inimii ce dura cateva secunde). Nu am luat in seama si am continuat sa pierd nopti. Pe 13 august 2017 am facut o criza generalizata tonico-clonica in somn, dupa ce seara avusesem o criza partiala. Mi s-a facut CT si RMN care vedea chiar si vasele de sange detaliat. Mi s-a zis ca sunt foarte ok deci nu am probleme la cap. Am inceput tratamentul cu Levetiracetam dupa a doua criza pe 24 noiembrie. De atunci nu am mai avut niciun fel de criza pana acum o saptamana de cand am inceput sa am zilnic niste crize partiale foarte scurte. Intrebarea mea este urmatoarea: ESTE POSIBIL SA AM O TUMORA CARE SA IMI FI PRODUS INCA DIN FEBRUARIE 2017 ACELE CRIZE SI SA NU FI FOST VIZIBILA LA RMN-UL EFECTUAT IN AUGUST? SAU SE EXCLUDE ACEASTA POSIBILITATE?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred ca TPU e locul unde sa fi lamurita, si la un doctor specialist si dupa mai multe teste, o radiografie unde banuiesti ca este o tumoara, TPU nu ofera ajutor medical, nu crede in aiureli de pe net

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ar trebui sa excluzi aceasta posibilitate, esti sigura ca acele crize nu au legatura cu epilepsia?

| annnna1234 explică (pentru MihaiNicu23):

Asa mi s-a zis..ca ar fi epilepsie si atat. Dar din senin si fara nicio cauza la 21 de ani? Si e ciudat ca am inceput sa am din nou acele crize micute dupa aproape 5 luni de tratament. Gandul unei tumori nediagnosticate ma bantuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred. O tumoră trebuie să fie măricică, dacă e vorba să producă efecte asupra creierului (să exercite presiune adică).
Nu. E epilepsie.
Ia-ți tratamentul în mod foarte serios și spune „Pa!" nopților pierdute și vieții de noapte.
Se poate trăi cu epilepsie și se poate avea o viață împlinită cu epilepsie. Iulius Cezar a devenit împăratul Romei și a condus zeci de campanii militare, deși avea epilepsie.

| Rorry a răspuns:

E putin probabil ca o tumora sa nu fie vazuta la rmn. dar ca sa fii sigura, repeta rmn-ul. oricum ar trebui sa mergi la medic, poate pastilele nu isi mai fac efectul si iti trebuie altceva. nu stiu, numai un medic poate sti.