| Marifey33 a întrebat:

Am facut atletism de performanta sh dupa m-am lasat sh dupa cateva luni mi-au aparut pe pulpa de sus a piciorului cateva vergeturi! va rog ajutati-ma tratamente naturiste daca stiti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Crystynyk1 a răspuns:

Ccip este foarte corect scris... Buna Sunt Crystynyklaughing
Vergeturile pot aparea in perioada adolescentei, cand de obicei corpul unei femei se rotunjeste, la orice persoana (indiferent de varsta) care sufera o pierdere / crestere brusca in greutate. atletii, in special cei axati pe cresterea masei musculare, au astfel de probleme.

CE PUTEM FACE>?
Masajul

Masajul se face cu ajutorul unor manusi speciale, pentru imbunatatirea circulatiei singelui in zona respectiva. Aplicati zilnic crema bogata in vitaminele A, C si E in zona cu vergeturi si masati pentru a mentine supletea pielii. Daca lotiunile sint folosite discontinuu, efectul e mult atenuat.

Alimentatie

Alimentele bogate in zinc (nucile si pestele), cele cu aport de vitamine A, C si D, cum sint citricele si morcovii, precum si cele care asigura necesarul de proteine (ouale) imbunatatesc aspectul pielii si previn aparitia neplacutelor vergeturi. De asemenea, este indicat sa beti intre opt si 10 pahare de apa pe zi. Apa va va face pielea mai matasoasa si supla. Reduceti aportul de ceai, cafea sau sucuri acidulate; fumatul este prohibit
Daca crezi ca raspunsul meu e cel mai bun da o funda apasand in dreapta unde scrie Raspunsul castigator

| PreaSfintitu a răspuns:

Poate scrii si tu corect sa intelegem si noi?

Răspuns utilizator avertizat