| Alexandru_Gheorghe_1997 a întrebat:

Am facut candidoza de la antibiotic si ma dau cu o crema clotrimazol (pe penis) in cat timp imi trece dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu am incercat cu Clotrimazol. Am dat luni de zile si nimic. Acum dau cu alt medicament Dermobacter. Am dat si cu Fluocinolon. Nu cred ca mai scap in veci!

| Floridori a răspuns:

Daca aplici crema corect, de cel putin 2 ori pe zi, fara exceptii, dupa ce ai spalat si ai uscat bine penisul, tratamentul pentru candidoza cu acest unguent va dura, in medie, 3 saptamani.
Acum, sincera sa fiu, in cazul candidozei la barbati, cel mai eficient tratament este cu Nistatina comprimate, deci pe cale orala, dar tu incearca. Daca infectia micotica nu este foarte rezistenta, va fi bine si cu unguent.

| Alexandru_Gheorghe_1997 explică (pentru Floridori):

Pai ideea e ca eu am avut problema cu maseaua si am luat augmentatit sa nu se umfle de la doctor si dupa mi-a aparut si dau acum nu stiu cum sa scap mai repede de ea

| Floridori a răspuns (pentru Alexandru_Gheorghe_1997):

Am inteles ca de la antibiotic a aparut.Este destul de comun, insa rezistenta fungului tine de mai multi factori.In general, aplicata corect, asa cum am explicat, timp de 3 saptamani, ar trebui sa dea rezultate.Ideea este ca nu poti intrerupe tratamentul daca observi imbunatatiri deoarece intreruperea poate provoca o candidoza mult mai rezistenta, chiar daca aparent si cu ochiul liber este/pare vindecata.Te dai 3 saptamani, de 2 ori pe zi, fara sa intrerupi. Dupa 3 saptamani ar trebui sa fie bine. Daca nu (ceea ce se intampla mai rar), abia atunci apelezi la alt tratament.
Daca ai partenera/partener, relatiile sexuale sunt interzise pe toata perioada tratamentului si va trebui sa se trateze si ea/el, deoarece va puteti reinfecta.
In rest, igiena este cea mai importanta. Igiena normala, cu apa si sapun, de minim 2 ori pe zi. Dupa uscare, aplici unguentul.