| ramona0506 a întrebat:

Am facut ieri un vaccin antitetanos si ma doare destul de tare in acel loc, este normal sa ma doara asa tare sau trebuie sa-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Stai linistit este o reactie postvaccinala care se remite in 2-3 zile. Pune la locul injectiei o compresa cu apa rece si eventual ia un paracetamol.Totul o sa fie bine!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este normal să te doară puţin locul respectiv!

Este un efect advers al vaccinului - vezi Prospectul :
"Reacţii adverse

Reacţiile adverse cele mai frecvente sunt reacţiile locale, la locul de administrare, de minimă importanţă, dacă se respectă contraindicaţiile şi condiţiile de administrare ale vaccinului. Pot să apară infiltraţie, eritem, durere spontană sau la apăsare la locul de inoculare, uneori noduli. Acestea au o evoluţie benignă şi se remit în 24-48 ore de la administrarea vaccinului." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......T-VTA.aspx

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este absolut normal sa doara putin locul.
Doar in caz ca nu-ti va mai trece durerea, atunci sa mergi la medic.
Te pup!

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Nu e un pic vanata zona respectiva?
daca e atunci nu e nimic grav pentru ca se mai intampla ca asistenta sa nu fi nimerit o vena si sa invinetit
daca te doare tare cel mai bine e sa te duci la medic