| AlexBoboc a întrebat:

Am facut niste tractiuni in ultimele 2 saptamani si mi-a iesit alaltaieri o galma la subrat gen e sub piele si putin umflata, aveti idee ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii un ganglion limfatic inflamat, care apare in general, cand este o infectie mare in corp.
Tractiunile pun in miscare tot corpul, sangele, limfa si evident infectiile.
Corpul te anunata cand ai asa ceva, prin inflamatii ale ganglionilor limfatici de la gat, subrat si incheietura piciorului.
Mergi al medicul de familie, pentru niste investigatii medicale!

| AlexBoboc explică (pentru Violleta2022):

Este ceva grav sau? Adica nu prea ma mai doare dar ea e acolo...

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexBoboc):

Nu este grav la acest moment, dar ar putea deveni curand, pentru ca este INFECTIE in corp si trebuie investigata si tratata, ca sa nu degenereze in boli grave.
Mergi la medicul de familie, iar dupa consultatie, va stii el/ea unde sa te trimita si ce analize sa te puna sa faci.
Hai sa-ti explic pe intelesul tau. De exemplu: cand "racim" in gat, se inflameaza amigdalele, ca doua galme la gat, asa-i?
Ei bine, aceia sunt gangloni limfatici, care reactioneaz aimediat la un factor de infectie/inflamatie.
Ganglionii de la subrat pot fii afectati de o raceala la plamani, de o inectie in corp sau chiar la cancer, fiind raspunsul corpului, la o infectie masiva in corp.
Partea cea mai nasoala este ca, galnglionii inflamati nu dor, poate foarte putin la atingere, iar oamenii tind sa ignore aceasta inflamatie a lor, ajungand de multe ori la medic, foarte tarziu, cand infectia este foarte evoluata.

| Celcestietot a răspuns:

Poate este de excesul de sebum sau creșterea nivelului de testosteron. Asta este cel mai probabil dacă nu prea ai avut treabă în aceste 2 săptămâni cu exercițiile pentru creșterea mușchilor în viața ta, eu doar presupun. Fac și eu tracțiuni, dar nu mi-a ieșit nicio gâlmă până acum, doar am la palme pielea puțin mai tare. Probabil că am făcut sport de performanță 9 ani la rând, de aceea nu mi-a ieșit.