| lonyanna a întrebat:

Am facut provocarea cu sarea si gheata si am arsuri de gradul 1. Cum pot sa le tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| nikol a răspuns:

Du-te la farmacie si cumparati un sprei pentru arsuri si iti va trece

| Duucu a răspuns:

De ce nu te-ai ars complet pănă la moarte? Oricum suntem prea mulți pe pămănt.

| lonyanna explică (pentru Duucu):

Ca sa nu las prostii singuri :*

| RoseAndBiia a răspuns:

Eu am avut de gradul 2, si credeam ca imi ramane cicatrice dar dupa 3 saptamani - o luna a disparuut. Da drumu la robinet si tine mana sub apa gheata unde e arsura 20 min. Sa nu te dai cu ulei, vei agrava tot!

http://www.sfatulmedicului.ro/......rilor_1755

| Mihaita22 a răspuns:

Eu te sfatuiiesc sa mergi la un medic specialist si sa te feresti cat mai mult de soare. Nu te sfatuiesc sa te dai cu iaurt caci dupa aceea vei avea un miros "incantator".