| kyky_6369 a întrebat:

Am facut un avort in 30 iunie si nu mi a venit ciclu nici pana acum
am avut relatie sexuala si am facatut teste si nu mi-a iesit pozitive. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa iti mai faci un test de sarcina din urina de dimineata si apoi sa te prezinti urgent la ginecolog.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mergi la medic si vezi despre ce e vorba.

| yadora a răspuns:

Ai un pic de rabdare fiindca dupa un avort ciclul vine la 30 zile; daca a intarziat si peste aceasta perioada fa un control ginecologic. Fa o pauza in relatie de 1 saptamana si vezi ce se intampla...desi ai luat-o cam repede cu sexul dupa asa ceva!

| miky_5469 a răspuns:

Doamne dar nu te-a invatat nimeni ca timp de 6-8 saptamani nu ai voie sa faci sex? La doctor cand ai fost nu te-a informat cand ai voie sa incepi iar viata sexuala? Mare greseala ai facut, iar menstruatia ( asa se numeste ) vine dupa 6-8 saptamani de la chiuretaj! Acum esti la fel ca si o lauza...nu ai voie sa ai contact sexual pana cand nu iti vine prima menstra dupa interventie! Daca nu iti vine dupa 8 saptamana du-te la doctor!

| MisterKat a răspuns:

Mergi la medic!
Dar sa stii ca ceea ce ai facut tu este de-a dreptul oribil! Daca ai facut sex fara prezervativ si nu ai fost atenta, asta e problema ta, daca incepi viata sexuala asta inseamna ca trebuie sa ai maturitate si responsabilitate! Viata sexuala nu inseamna doar actul sexual si atat, inseamna responsabilitate!
Am ramas suprins de nonsalanta cu care ai spus toate aceste chestiuni, sincer!
In opinia mea avortul = crima. Oribil!

| albastrel a răspuns:

Sa nu mai faci avort!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa asteptati, mie mi-a intarziat ciclul 8 luni dupa un avort, rabdare, ca o sa-l aveti, nu se intampla nimic. Mergeti dupa ceva timp din nou la medic sa vada daca totul este ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere medical ai voie sa ai relatii dupa 2 saptamani dar cel mai bine pentru corpul tau e sa astepti

| raducml a răspuns:

Buna kyky!

Si eu am facut un avort pe 23 iunie, imi doream din suflet copilul ala si din pacate sarcina s-a oprit din evolutie! Medicul meu a zis sa astept intre 4 si 6 saptamana menstruatia, miercuri fac 4 saptamani si pana acum nici macar un semn...asa ca stai linistita... daca nu -ti apare la 6 saptamana dupa avort atunci mergi urgent la doctor!