| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un test de glicemie ieri si o aveam 140 iar azi am facut testul din nou si era 105. Ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ieri l-ai facut dupa ce mancasesi ceva, iar azi la mai mult de 4 ore de la ultima masa.

| inna a răspuns:

Daca bei multa apa si ai observat o scadere brusca in greutate, mergi la medic pentru mai multe investigatii.Depinde si de cum sunt variatiile tale de glicemie.

Nu e de lasat pe maine.Crede-ma!

| SweetCandy a răspuns:

Bine ar fi sa te duci l medic insa aceste variatii au multi factori.depinde l cat timp ti-ai facut testul a2a oara...stresul pote fii un motiv pentru care glicemia sa creasca...sau bineinteles alimentatia!

multa sanatate!
ppooopphappy

| antonemarian a răspuns:

Pai daca l-ai facut dupa ce ai mancat ieri. E normal. Media normala e undeva la 105-110. Tot timpul dupa ce mananci ceva iti creste glicemia, fie ca e vb de sticksuri, ciocolata, mancare, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Este în funcție de ce alimente și băuturi consumi înainte de a lua o glicemie.
Valori normale: 80-120 mg/dl.
Trebuie să mai repeți testul dar nu mai consuma multe dulciuri înainte de recoltare.
Dacă tot mai apar diferențe valorice trebuie să faci o glicemie provocată.
Mergi la medicul de familie sau la un medic diabetolog.
Sănătate.
Pa, pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti pot spune doar ca nivelul glicemiei oscileaza in functie de nivelul de stres la care esti supus/supusa. Fii relaxata cat mai mult cu putinta, pe parcursul zilelor si vei vedea ca glicemia va fi normala. Stresul o face sa creasca. Stai linistit/linistita si va fi in ordine totul. Oare nu cumva primul la primul test ti s-a administrat si o doza de glucoza inainte, pentru a masura nivelul glicemiei? Exista si o astfel de analiza. Spune-mi daca erau diferite analize intre ele. Exista analize speciale (cu administrare de glucoza inainte de analiza) si analize obisnuite care masoara glicemia.