| dani_7506 a întrebat:

Sa va zic problema mea ce m-a speriat. Dimineata nu stiu ce m-a apucat si mi-am facut un test de glicemie aveam 105. Cam mare dar mi-am revenit cand m-am gandit ca ieri am mancat 3 ciocolati. Dar l-am facut si dupa masa si mi-a aparut 149. Este adevarat ca am mai mancat cate ceva dulce dar se poate sa am diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Diagnosticul diabetului zaharat are la baza determinarea glicemiei din sangele venos, pe nemancate, preferabil dimineata. Daca glicemia este mai mare de 126 mg/dl.se pune diagnostic de diabet. Diagnosticul de DZ se poate pune si in cazul in care glicemia ocazionala este mai mare de 200 mg/dl in prezenta simptomelor sugestive pentru DZ. Glicemia ocazionala reprezinta glicemia determinata in orice moment al zilei, fara a tine cont de momentul ultimei mese.Analizele se repeta in zile diferite pentru confirmarea rezultatelor.

4 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

105 e o valoare normala, 149-nu! Ma gandesc ca daca ai in casa posibilitatea sa iti faci o asemenea testare, cineva din familia ta are diabet si cum predispozitia pentru aceasta afectiune se mosteneste, ar fi absolut necesar sa iei legatura cu un medic de specialitate care sa iti faca toate testarile necesare. Diabetul este o dereglare metabolica mai complexa si nu este neaparat legata de consumul in exces al dulciurilor! Totusi, foloseste-le cu precautie! Sper sa fi fost o alarma falsa. Multa sanatate!

| loveyouschatz a răspuns:

Daca ai mai tot timpul pofta de ceva dulce sau mananci dulciuri multe s-ar putea sa ai diabet tip 2. glicemia nu are aceleasi valori. daca o iei de 10 ori intr-o zi are valori diferite. incearca sa iti faci analizele de sange ca sa stai linistit si numai consuma atatea dulciuri.

| trolololo a răspuns:

Glicemia de 105 e mare dar în parametri. Dupa masa glicemia creste. Insa mergi la medic pentru liniștea ta. Oricum eu acum ceva timp am facut un test din asta și medicul de familie mi-a spus ca am diabet, apoi am făcut analize complete la sânge și totul era normal.

| aminaaaa a răspuns:

Nu cred ca conteaza ce vom raspunde noi aici, e adevarat trebuie sa mergi la medic, poate sa fie si testul gresit