| Foxie2 a întrebat:

Da, deci eu ce sa inteleg?
Am invatat foarte mult pentru testul la mate, am refacut toate problemele din caiet, am recitit caietele cu tot ce aveam pentru test de vreo 4 ori, mi-am facut temele, puteam sa iau orice exercitiu din carte la intamplare si stiam sa-l fac.
Iar la test o sa iau cam 3. Pur si simplu nu mi-a iesit nicio problema si testul nu a fost greu, pentru ca profesorul nu da niciodata teste grele iar exercitiile semanau cu cele rezolvate in clasa.
Nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva, sa invat atat si sa nu-mi iasa macar o problema!
Desi si ieri s-a intamplat ceva ciudat, ne-a dat un exercitiu la o alta materie iar eu il rezolvasem deja acasa (n-am stiut ca o sa ni-l dea) iar in clasa n-am mai stiut sa-l fac! Si ne-a dat si nota pe el.
E ilogic.
What's wrong with me?

4 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Și? Eu am învățat toată vacanța la bio ...degeaba.Când a fost să dau teza, tot 7 am luat, dar nu prea îmi pasă. Sunt zile în care te simți bine, dar și sunt zile în care chiar nu te poți concentra.
*Sau de câte ori am pățit și eu asta la mate...
Să nu te superi dacă vei lua notă mică. Asta e.Tu știi cât știi și nimeni nu-ți poate reproșa faptul că nu ai învățat.O notă e relativă, nu reflectă întodeauna tot ceea ce știi.

| RockOrNothin a răspuns:

Ești stresată, poate, de la atâta învățat.
Nu zic să nu înveți deloc, dar o pauză odată la 1-2 ore mi se pare foarte bună. Mie mi se întâmplă să nu știu doar când ÎNVĂȚ. Pentru că îmi spun într-una "Sigur uit ceva" și uit...
Din nou. Nu spun să nu înveți, dar cu moderație. Presupun că nici la calculator nu stai toată ziua, așa că ia-o mai încet.

Și uite un mic sfat : Fă-ți cartonașe cu întrebări, încearcă să răspunzi la ele și doar dacă nu știi ceva, consultă caietul (asta DUPĂ ce te-ai strofocat să-ți amintești).

| Foxie2 explică (pentru RockOrNothin):

Iau pauze. Plang cate 4 ore.

| DesertRat95 a răspuns:

In legatura cu testul de la scoala: Este probabil din cauza emotiilor si presiunii atunci cand dai acel test. Eu patesc de multe ori sa invat de nota 10 si sa iau 7-8, si este ceva mai greu de inteles. Iar atunci cand iti da o tema pe care stii sa o faci acasa dar in clasa nu-ti mai iese, este(presupun) din cauza acelui sentiment cand esti scos la tabla si parca uiti tot ce stiai, tabla ti se pare uriasa si parca nu stii cu ce sa incepi. Chestile astea le mai patesc si eu uneori si este destul de greu de inteles si de explicat cum apar si de ce apar. Sper ca am fost de ajutor, sper sa poti sa treci peste aceasta problema si sa nu iei 3, sa iei un 10 big grin