| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Am febra mare si crampe la burta ce sa fac nu mai pot vreau sa dorm

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti un ceai de musetel sau sunatoare si bea-l cat poti tu de cald!
In 10-15 minute dupa aceea burta se va mai linistii, eventual va trebuii sa mergi la toaleta si sa te usurezi.
Febra mare se tine sub control daca iti pui inmoi ciorapii de bumbac in otet si apoi ti-i pui in picioare asa uzi, febra va scade imediat si te vei linistii.
Daca febra urca la 40 de grade este recomandat sa te bagi in dus cu apa rece!
Scoala pe cineva din casa sa fie langa tine daca ai deja peste 39 de grade, sa te poata monitoriza macar pana iti scade febra!
In nici un caz nu fa frectie cu spirt, carmol sau alte uleiuri, pentru ca va continua cresterea temperaturii, ori ai nevoie sa scada.
Ia 2 pastile de paracetamol la 6 ore, paracetamolul scade temperatura!
Daca intr-o ora nu scade febra iar durerile de burta nu dispar, cheama salvarea, poate fii o apendicita acuta sau altceva grav!

| dfeel a răspuns:

Mai oameni buni sectiunea asta de Sanatate ar trebui desfiintata cu totul. pe bune, numai sanatos nu este sa ai febra mare si sa stai pe TPU sa intrebi oameni care in cea mai mare parte nu au nicio treaba cu medicina ce trebuie sa iei.
toate intrebarile ar trebui inchise cu raspunsul "prezinta-te la medicul de familie daca e disponibil sau la camera de garda daca nu".
orice boala se agraveaza stand si meditand la ea. febra combinata cu crampe cel mai adesea este asociata unei infectii bacteriene la nivelul tractului intestinal, deci repet: prezinta-te de urgenta la medic!

| FluturicaMicaMica a răspuns:

Du-te la doctor. Doar așa te vei face bine!
Te rog chiar eu să te duci!

| Anonimusrocraft a răspuns:

Si eu am fost ca tine.
1. Febra:Ia Nurofen (pastile) sau puneti pe frunte o carpa uda
2.Crampe:Aici nu e grav corpul iti elimina din corp gazele toxice, deci aici nu e problema.
Sper ca te-am ajutat! Fundita?

| ionelaSong3 a răspuns:

1,du-te la o farmacie non stop si spune ce te doare
2. daca ai tratament foloseste medicamentele
3.du-te neaparat la spital sau la un control la doctorul de familie

| Maria_Sara_1991 a răspuns:

Pentru febra puneti otet sau tarhon pe talpi si ia niste soseste mai groase iar pentru durerea de burtica fa-ti un ceai de sunatoare menta sau musetel si infasoarate in jurul burticii cu o patura încălzită iar apoi baga-te la pat