| Dragosgan a întrebat:

Am fimoza congenitala, adica pe termeni mai simpli din nastere am avut fimoza.Trebuie sa mentionez ca, capul penisului este mereu inauntru si daca incerc sa il scot nu se vede decat foarte putin.Am 14 ani dar in afara de un mic disconfort cand urniez absolut nimic nu ma deranjeaza.Nu cred ca este necesara operatia. Vreau sa va intreb la ce riscuri ma expun daca nu ma operez, se poate trai si cu fimoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti trai o vreme cu fimoza, dupa aceea, infectia urinara pe care o ai (de aceea te ustura) va urca spre rinichi si vei face pielonefrite repetate, care te vor duce spre insuficienta renala (cam in jurul varstei de 45-50 de ani). In plus, NU poti avea viata sexuala, fiindca la primul contact sexual va aparea o complicatie care se numeste parafimoza (in sensul ca se produce decalotarea dar recalotarea este imposibila), complicatie care trebuie tratata chirurgical de urgenta (in maxim 6 ore de la producere), altfel determina necroza penisului.

| Dragosgan explică (pentru Brigaela):

Pe mine nu ma ustura, pot urina linistit doar ca mai stropesc si in alte directii uneori.Nu am in rest nici o problema.De operat m-as putea opera cand imi voi incepe viata sexuala, acum nu cred ca e momentul.

| Brigaela a răspuns (pentru Dragosgan):

Daca ai cea mai mica usturime la urinare sau tentativa de decalotare, cel mai mic disconfort inseamna ca ai o infectie cronica. Cu cat te operezi mai repede, cu atat rinichii tai vor fi protejati. Cat despre viata sexuala: trebuie sa te operezi cu minim un an inainte de primul contact sexual.

| Dragosgan explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru sfat, dar nu simt usturimi sau ceva de genul.Penisul e la un nivel normal de dezvoltare. Operatia o sa o fac, aproape sigur, dar ma gandesc sa o fac cand o sa se apropie sa incep viata sexuala, acum imi pare inutil.

| Dragosgan explică (pentru Brigaela):

Stiu ca esti foarte priceputa in domeniu, e indicat sa incerc cu diverse creme, am auzit ca uni au reusit sa scape fara operatie si la varste mai mari ca a mea.E indicat sa incerc?

| Brigaela a răspuns (pentru Dragosgan):

Sunt medic. Nu este indicat sa folosesti creme, mai ales ca ai o fimoza foarte stransa. Si este indicat sa faci operatia cat mai repede, fiecare zi fiind importanta. Este o absoluta prostie sa astepti pana nu stiu cand doar din idei preconcepute fara suport real. In ziua in care ai inteles ca ai fimoza ar fi trebuit sa-ti faci programare la medic. Dar vinovati sunt parintii tai care nu te-au invatat sa-ti faci igiena personala: decalotarea completa si spalarea este necesara de doua ori pe zi la baieti. ma intreb, tu cum te speli in santul balano-preputial? sau lasi smegma acolo pana incepe sa aiba miros urat?

| Dragosgan explică (pentru Brigaela):

Am inteles ce imi recomandati. Dupa ce urinez intotdeauna sterg zona, eu nu sunt inconstient asa cum sugerati, dar de acolo din capitala va e usor sa vorbiti.Va invit calduros la mine in oras sa vedeti ce conditii sunt prin spitale si medici care au fost acuzati de malpraxis si care inca profeseaza.Nu ma dau eu pe mana unora, oricat de usoara ar fi operatia.De aceea nu ma pot opera imediat, dar ma voi opera.Ce sugerati ca la operatie sa fac o anestezie locala sau totala?

| Brigaela a răspuns (pentru Dragosgan):

Operatia se face cu anestezie locala.
Stersul n-are legatura cu spalatul. In mod normal ar trebui sa te speli foarte bine sub preput cu apa si sapun minim de doua ori pe zi.
Din experienta mea, chestiile cu medicii prostio sunt niste exagerari de oameni fara educatie. medicii sunt platiti cu 9 milioane pe luna, eu cred ca pentru salariul asta sunt foarte foarte bine calificati. Cum n-am vazut nici un pacient in strada sa ceara salarii mai mari pentru medici, nu cred ca cineva isi doreste medici mai bine pregatiti, sau mai interesati de munca lor. Prin urmare, fiecare are medicii pe care si-i merita, e aiurea sa te plangi ca un om pe care il platesti cat pe un paznic nu face performante profesionale.

| Abh a răspuns (pentru Brigaela):

Punct ochit, punct lovit! Dar sa nu uitam ca toti medicii si-au asumat juramantul lui Hipocrate si se presupune ca fac aceasta meserie nobila din pasiune.Partea financiara nu ar trebui sa fie un impediment asa de mare.Si eu lucrez cu bolnavi dar asta nu inseamna ca imi fac meseria in batjocura fiindca am salariu mic. Asta e! Traim in Romania.

| Brigaela a răspuns (pentru Abh):

Nici eu nu-mi fac meseria in bataie de joc, dar trebuie sa stii ca multora li s-a scarbit. cand poarta aceiasi pantofi rupti in talpi si nu au ce sa le puna copiilor pe masa, le e greu sa faca performante deosebite, sa faca apostolat. Eu mai am doua joburi casa imi pot permite un apartament si un trai cat de cat decent, dar asta inseamna ca muncesc (alaturi de treburile casnice) in jur de 18 ore pe zi, cee ce este enorm si ma va degrada repede.

| nIeee a răspuns (pentru Brigaela):

Operatia de fimoza doare?

| Brigaela a răspuns (pentru nIeee):

Nu, se face anestezie.

Abh
| Abh a răspuns:

Nici penisul nu se dezvolta corespunzator( ramane mic), nici viata ta sexuala nu va fi posibila( ti-a explicat Brigaela de ce), riscul de infectii locale si urinare e foarte mare, asa ca eu te sfatuiesc sa te operezi cat mai repede.

| Dragosgan explică (pentru Abh):

Da dar eu nu am probleme, singura problema este cand urinez, mai stropesc putin.Si cred ca s-ar putea rezolva si pe cale naturala, in plus, doar nu imi incep viata sexuala la 14 ani, sa fim seriosi.

mariana
| mariana a răspuns:

Trebuie sa stii ca, sunt mai multi baieti care se confrunta cu aceasta problema si este necesara interventia chirurgicala, care nu este de loc dificila si dureaza doar cateva clipe.
Fiul meu s-a confruntat cu aceasta problema si i s-a facut interventia si totul s-a rezolvat fara multe probleme. Nu poti astepta pana cand iti vei incepe viata sexuala deoarece, apar probleme medicale, asa cum ti-a explicat, pe larg, Brigaela. Urmeaza-i sfatul si vei vedea ca, totul este mai simplu decat iti inchipui tu.
Spune -le parintilor tai si mergi urgent la medic, se apropie vacanta si poti s-o faci imediat si asa te vei simti si tu mult mai bine si vei scapa de aceasta grija.
Multa sanatate si succes.

evenso
| evenso a răspuns:

Trebuie rezolvat, riscul este sa te infectezi si cand vei fi mare o sa ai dureri in timpul actului sexual.
Trebuie neaparat sa te consulta un medic chirurg.

| Azµre a răspuns:

Discomfortul este o durere/usturime sau pur și simplu te deranjează că stropești peste tot când faci?
Dacâ zici că îi iese capul puțin afară se poate trata și fără intervenție chirurgicală, prin exercițiu, voință și o cremă adecvată. Poți începe prin a-l decalota treptat, iei de la farmacie o crema DermaCare este pentru bebelusi, asta ca să te ajute să înmoi pielea prepuțului, cum știm cu toții ea este foarte elastică, de aceea spun, că prin exercițiu și voință poți. Ce faci? Păi aplici crema pe prepuț și îl masezi dimineața și seară, în acel timp încerci treptat să-l decalotezi, azi puțin, mâine puțin și tot așa. Dacă forțezi o să înceapă să se crape prepuțul, el se va întinde treptat dar ți-am zis cu voință și exercițiu se poate. Aceași problemă am avut-o și eu până la 16 ani, m-am dus la medic și mi-a zis să fac așa ca n-are rost să mă opereze. Și adevărul este că abia după aproape 2 luni am putut să îl decalotez pe tot. De atunci mi-am început și viața sexuală și numai am nici o problemă. Acum se decaloteza singur când se scoală. Îți zic că se poate încet, încet, încerci dacă nu merge te duci la medic să te operezi. Baftă

| Dragosgan explică (pentru Azµre):

Disconfortul este cand stropesc, altceva nimic.Eu ma gandeam daca e sa ma operez, sa o fac atunci cand imi voi incepe viata sexuala, si nu cred ca e necesear de la o varsta atat de mica.

| Azµre a răspuns (pentru Dragosgan):

Da dar poti evita treaba asta prin exercitiu, eu zic sa incepi prin exercitiu sa vezi poate scapi fara operatie ca in cazul meu.

| Dragosgan explică (pentru Azµre):

Pe mine nu ma deranjeaza operatia, dar in orice caz nu vreau sa o fac acum, pentru ca eu stau intr-un oras mic si nu am incredere in nici un doctor de pe aici si nici din alte orase apropiate.

| Azµre a răspuns (pentru Dragosgan):

Am înțeles da cumpărăți cremea aia și fă exercițiu să o rezolvi fără operație nu fi fraier.

| Cojocaru_Ionut_Vladut_1998 a răspuns:

Am si eu fimoza si am 13 ani.EU mam operat di dupa aia m-a usturat foarte tare.Sunt operat de aproape 1 an si nu imi mai trece.Inainte sa fiu operat dupa ce urinam ma usturea foarte tare dar acum nu mai simt nimic.Mie nu imi mai trece operatia.