| buseana a întrebat:

Am foarte multe alunite pe corp si multe din ele arata ciudat. Am vorbit cu mama si pur si simplu nu vrea sa ma duca la dermatolog. De mult timp tot spune ca nu are timp, ca nu stiu ce. Si nu ma duce. Am 16 ani. As putea rezolva asta fara ajutorul ei, eu fiind minora? Cat costa un consult dermatologic? Este vreun remediu naturist care sa ma ajute sa scap de alunite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Nu te costă nimic dacă ai trimitere către un dermatolog de la medicul de familie și ăla ți-o dă pe gratis. Poți să ai și 12 ani nu contează vârsta. Oricum o să te trimită să ți le scoată cu laserul sau mai era o metodă dar nu știu cum se numește.

| Ionut621 a răspuns:

Se spune daca ai multe alunite esti norocos/asa. Eu am multe, dar nu sunt sad

| xCeline a răspuns:

Minora fiind nu prea ai ce sa faci. Alunitele se pot scoate cu ajutorul unei proceduri laser din cate stiu eu, nu am idee cat costa dar daca esti minora nu cred ca poti merge singura. Remediu naturist sa te scape de alunite nu cred ca e bine acum depinde si de alunite daca sunt din acelea de seamana cu negii sunt complicate si trebuiesc analizate de medic daca sunt vascularizate puternic sau nu, daca se pot scoate sau nu. Fara medic nu cred ca poti scapa de problema.

| Qwwww a răspuns:

Eu am trei alunițe pe gât și sunt foarte inestetice, la 17 ani ani mei, dar nu recomand scoaterea decât dacă este absolut necesar, adică din punct de vedere medical.

| Petruts a răspuns:

Buna! Este recomandat sa faci un consult dermatologic pentru a fii sigura ca nu iti pun viata in pericol aceste alunite. Mama ta ar trebui sa inteleaga lucrul acesta. Incearca sa vorbesti cu ea si sa-i explici ca nu te simti bine si ca te-ai documentat si ai aflat ca o alunita se poata transforma in melanom (cancer de piele) la un moment dat (asta in cazul cel mai grav), iar pe de alta parte un melanom poate aparea initial ca o alunita inofensiva. La orice modificare sau semn de suspiciune, asa cum este si cazul tau, este important sa consulti dermatologul iar acesta iti va raspunde la toate intrebarile.

| marianflorinn a răspuns:

Si eu am multe alunite. Tot pe la 17-18 ani m -am dus singur la medicul de familie, mi-a dat trimitere la dermatolog, m-am dus la dermatolog care mi-a verificat alunitele si am intrebat daca imi pot scoate unele alunite.Mi-a dat trimitere la chirurgie care mi-a scos 9 alunite dintr-o sedinta cu bisturiul.Mi-a facut anestezie locala mi-a taiat alunitele, m-a cusut. totul a durat jum de ora.Acum am niste cicatrici mici, dar mai bine decat alunitele mari pe care le aveam.Cu laserul nu iti recomand sa te operezi.Cel mai bine e cu bisturiul.