| coco64 a întrebat:

Am fost de curand la endocrinolog deoarece am probleme cu glanda tiroida. Insa endocrinoloaga mi-a facut si o ecografie transvaginala la ovare. Mi-a spus cum ca as avea ovare polichistice. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca s-a uitat numai la ovare si eu as fi fost insarcinata,putea sa vada asta? Se vedea? Mi-a dat niste pastile sa mi vina menstruatia insa mi-e teama ca menstruatia nu vine nu de la ovare polichistice ci de la o posibila sarcina, desi eu mereu ma protejez in timpul actului sexual, numai ca am teama asta foarte mare de a ramane gravida. Am 20 de ani si nu sunt pregatita sa am copil. Va rog frumos sa imi raspundeti!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TiffanyღBJ a răspuns:

"daca nu esti pregatita sub nici o forma sa ai copil, atunic nu esti pregatita sa fii activa sexual si nu ar trebui sa ai activitate sexuala. "

Ea a spus ca se protejeaza mereu, deci este responsabila si este ok sa aiba viata sexuala. Ceea ce zici tu se aplica la fetele inconstiente care nu sunt pregatite sa aiba copii dar nici nu se protejeaza in vreun fel.

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca sarcina este mai mare de 7 saptamani, o vedea obligatoriu la ecografia transvaginala. daca este mai mica de 4 saptamani, n-o vedea in nici un caz. Daca era intre 4 si 7 saptamani ar fi vazut-o daca o cauta (era obligatia ta sa-i spui ca te gandesti la o sarcina).
Ovarele polichistice sunt cauza foarte frecventa de lipsa a menstruatiei si de infertilitate. Tratamentul pe care ti l-a dat nu ar afecta negativ o sarcina, asa ca nu e cazul sa te sperii ca i-ar putea face rau copilului. daca nu esti pregatita sub nici o forma sa ai copil, atunic nu esti pregatita sa fii activa sexual si nu ar trebui sa ai activitate sexuala.

| coco64 explică (pentru Brigaela):

M-am protejat mereu numai ca eu sunt mai paranoia

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Brigaela):

"daca nu esti pregatita sub nici o forma sa ai copil, atunic nu esti pregatita sa fii activa sexual si nu ar trebui sa ai activitate sexuala. "

Ea a spus ca se protejeaza mereu, deci este responsabila si este ok sa aiba viata sexuala. Ceea ce zici tu se aplica la fetele inconstiente care nu sunt pregatite sa aiba copii dar nici nu se protejeaza in vreun fel.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sioforul este tratamentul standard pentru sindromul de ovare polichistice determinat de rezistenta periferica la insulina.
Femeile se impart in 3 categorii: cele care nu pot avea in clipa aceea in nici un caz un copil si sunt abtinente, cele care nu isi doresc un copil in clipa aceea, dar nici nu e un dezastru in viata lor si au viata sexuala protejata (stiut fiind ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura) si cele care isi doresc in clipa aceea copil si nu se protejeaza. Mie mi se pare ca faci parte din prima categorie.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Stai linistita, ar fi vazut daca esti insarcinata pentru ca la ecografie se vede si uterul. Asta daca nu cumva sarcina este prea mica pentru a se vedea la ecografie. Pe de alta parte, daca mereu te-ai protejat, nu ai cum sa fii insarcinata.

| coco64 explică (pentru TiffanyღBJ):

Da asta ma gandesc, plus ca mi a dat medicamente sa mi vina ciclu! Si mi a zis ca avand ovare polichistice e cam greu sa raman gravida.Acum nu stiu ce sa zic sau ce sa cred

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru coco64):

Da, asa este, e cam greu sa ramai insarcinata. Presupun ca ti-a dat anticonceptionale, o sa vezi ca o sa dispara chisturile, se resorb.

| coco64 explică (pentru TiffanyღBJ):

Mi a dat duphaston

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru coco64):

Duphaston ti-a dat ca sa iti vina menstruatia. Dar dupa aceea va trebui sa iti dea alt tratament ca sa scapi de chisturile de pe ovare. Acest tratament ti-l poate da si un ginecolog, nu neaparat un endocrinolog.

| coco64 explică (pentru TiffanyღBJ):

Mi a dat niste pastile pentru ovare polichistice, siofor parca

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru coco64):

Siofor? Esti sigura? Asta este un antidiabetic.
Ma rog, nu ma bag, nu este specialitatea mea. Daca asa ti-a dat probabil ca are efect si pe ovare polichistice.

| coco64 explică (pentru TiffanyღBJ):

Da e un tratament pentru ovare. Ideea e ca eu cand am facut ultima data dragoste cu iubitul meu a fost acum o luna si ceva. Si a fost cand la fel nu imi venea ciclu si a trebuit sa iau pastile ca sa imi vina. Si mi-a venit ciclu.Si de la ultima data a ciclului cand mi a venit, adica de pe 1 mai pana acum eu nu am mai intretinut relatii sexuale.Dar daca ciclu mi venit atunci numai de la duphaston si eu de fapt ramasesem>? Stiu suna idiot ce zic, dar cand e vb de asa ceva nu ma joc

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru coco64):

Acum 1 luna si ceva...e cam mult timp, ai fi avut simptome de sarcina pana acum. Dar ca sa fii tu mai linistita si sa vezi cu ochii tai, fa-ti un test de sarcina. Cred ca numai asa o sa te linistesti.

| coco64 explică (pentru TiffanyღBJ):

Dar era posibil sa mi fi venit ciclu atunci daca ramasesem(chiar si cu duphaston)?

| coco64 explică (pentru TiffanyღBJ):

Am greata si ma simt f molesita(dar cred ca de la tratament, ca mi-a zis doctorita ca tratamentul asta da greata)

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru coco64):

Pai vezi? Eu zic sa te linistesti.
Sincer, nu sunt foarte sigura, deci as prefera sa nu iti raspund la intrebarea anterioara ( daca era posibil sa iti fi venit menstruatia chiar daca erai insarcinata, doar pentru ca ai luat duphaston ), dar tind spre "nu".

| coco64 explică (pentru TiffanyღBJ):

Asta ma gandesc si eu, cum sa ai 10 zile menstruatie si sa fi si gravida? Mi se pare dubios. OARE EXISTA ASA CEVA?

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru coco64):

Exista in cazuri extrem de rare

| coco64 explică:

Si in acele cazuri, s-ar fi vazut sarcina la ecograf?

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru coco64):

Da, s-ar fi vazut la ecograf, daca fatul ar fi avut peste 4 saptamani

| coco64 explică (pentru TiffanyღBJ):

Pai ar fi avut vreo 4 saptamani. s-ar fi vazut!