| coco64 a întrebat:

Urgent: Am fost de curand la endocrinolog deoarece am probleme cu glanda tiroida. Insa endocrinoloaga mi-a facut si o ecografie transvaginala la ovare. Mi-a spus cum ca as avea ovare polichistice. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca s-a uitat numai la ovare si eu as fi fost insarcinata, putea sa vada asta? Se vedea? Mi-a dat niste pastile sa mi vina menstruatia insa mi-e teama ca menstruatia nu vine nu de la ovare polichistice ci de la o posibila sarcina, desi eu mereu ma protejez in timpul actului sexual, numai ca am teama asta foarte mare de a ramane gravida.Ideea e ca eu cand am facut ultima data dragoste cu iubitul meu a fost acum o luna si ceva. Si a fost cand la fel nu imi venea ciclu si a trebuit sa iau pastile ca sa imi vina. Si mi-a venit ciclu.Si de la ultima data a ciclului cand mi a venit, adica de pe 1 mai pana acum eu nu am mai intretinut relatii sexuale.Dar daca ciclu mi venit atunci numai de la duphaston si eu de fapt ramasesem? Stiu suna idiot ce zic, dar cand e vb de asa ceva nu ma joc. Am 20 de ani si nu sunt pregatita sa am copil. Va rog frumos sa imi raspundeti!

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SentimentalConsil a răspuns:

Este si de la timpul asta aiurea draga, oi fi racit sau ai luat ceva antibiotice, sa nu uitam ca, uneori, si stresul poate dergla ciclul menstrual

| GheNsS a răspuns:

Nu este insarcinata, plus de asta la probleme cu ciclul de care ai zis, n-ai cum sa ramai, iar sarcina nu este asa usor de realizat happy nu ramai una cu doua. Nu te mai framanta cu sarcina si oricum se vedea ecografie.

| avy808 a răspuns:

Se vedea clar sarcina, logic cum sa nu se vada? Si Eu am trecut prin din astea exact ca tine si Eu am ovare polichistice, de 4 luni le-am descoperit si mi-a cazut fata, in fine. Ca sa fii Tu sigura fa un Test Dar iti mai spun odata daca erai doctorul vedea cu siguranta. daca vrei sa mai vorbim despre asta baga id-ul meu llyna72.