| Genocide a întrebat:

Am fost diagnosticat cu anxietate (tulburari anxioase) si am primit ca tratament Zoloft si Xanax.

Zoloftul este un antidepresiv si nu are efecte adverse majore.
Xanaxul este un anxiolitic destul de puternic in doze mari, si am auzit ca da somnolenta.
Daca exista cineva pe site care se pricepe cat de cat, il rog sa-mi spuna o parere personala despre potentialul de dependenta al Xanaxului. De asemenea, am inteles ca studiile releva faptul ca zoloftul ingrasa semnificativ... Este adevarat?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| roxanasiatat a răspuns:

Buna. In primul rand, nefiind medic, tot ce iti pot spune este ca medicul tau iti poate raspunde la orice intrebare legata de tratament. Evident ca toate medicamentele au efecte adverse. In cazul acestora, difera de la om la om. Ce pot sa iti spun, ca om care a trecut acum 11 ani prin asta, este sa cauti cauza -gandurile care stau la baza acestei anxietati. Sa iti tii un jurnal al gandurilor care o declanseaza si sa te gandesti ce ai putea face sa le "rezolvi". Chiar daca pare greu, desensibilizarea vine doar traind acele emotii. Iti recomand sa iti gasesti o motivatie : daca esti religios/religioasa - cauta ajutor in Dumnezeu, daca nu, cauta raspuns in carti gen Viktor E Frankl -Omul in cautarea sensului vietii si alte carti motivationale. Cauta pe net exercitii pentru controlul respiratiei, respiratie abdominala si incearca sa faci sport, sa mananci echilibrat evitand cofeina si dulciurile, si ceva omega 3. Mult succes si daca mai simti nevoia de o parere.