| Bindatiuemil a întrebat:

Buna,
Medicul mi-a prescris pentru anxietate xanax de 0, 25, o data pe zi. Pe prospect nu scrie ca este interzis sa conduci auto, decat daca simti reactii adverse.
La testare cu testul cu saliva au si categorie de benzodiazepine, deci intra si xanaxul.
Am citi ca el ramane in saliva si 2, 5 zile dupa ultima doza.
Intrebarea este : daca nu am niciun fel de reactii adverse, somnolenta, etc pot conduce masina dupa ce iau o tab de 0, 25 xanax?
Multumesc.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să o iei după ce ai condus pe ziua respectivă.
Nu pentru poliție ci pentru siguranța ta în trafic.
Te calmează dar reduce și starea de alertă, vigilență de care ai nevoie la volan. Nu scrie în prospect, dar se întâmplă.

| Bindatiuemil explică (pentru sadrian46):

Pai iau xanax de 025 de cativa ani. Nu imi da absolut niciun fel de reactii, somnolenta sau ceva de genul. Inca din contra, ma face mai atent la volan pentru ca sunt mai calm.

| CerCopiTec a răspuns:

Salutare! testul de saliva se face de catre cine? stiu din vedere pe cineva care ia xanax si conduce, chiar am mers in spatele lui vreo 15 km si a fost ok