| anonim_4396 a întrebat:

Am fost diagnosticat cu lombosciatica hiperalgica în urma cu 2 ani la urgente dar nu am luat tratament, nu am fost nici măcar la neurolog sa îmi fac RMN. Acum am dureri de spate ce radiază pana în talpa, ar putea fi hernie de disc în sensul ca s-a agravat sau e lombosciatica? Vad ca am spasme la piciorul care ma doare, credeam ca e de la altceva, da acum cred ca e de la coloana. Dacă durerea radiază pana în talpa piciorului e hernie de disc sau? O sa merg la neurolog ca simt în ultima vreme dureri puternice în coloana ce radiază pana în inima însă as vrea o părere, ofer fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu neapărat. Este o compresie a nervului de către un spațiu intervertebral tasat de către două vertebre care nu mai sunt aliniate. De aceea chiropracticienii au așa mare succes. Că așează la loc vertebrele și ele nu mai apasă pe nervi.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sciaticul merge până la talpa piciorului.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Da mersi fain, dar sciatica poate fi cauzata de hernia de disc sau sciatica hiperalgica nici nu știu care sunt mai grave din cele 2 ma gândesc ca hernia este. Și pentru sciatica mi se va da tratament sau ce va trebui sa fac sa nu mai am probleme vad ca am și spasme la acel picior problema ma gândesc ca e ceva neurologic cu acele spasme eu credeam ca sunt de la antidepresive. Deci sciatica este cauzata de hernia de disc nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neapărat. Este o compresie a nervului de către un spațiu intervertebral tasat de către două vertebre care nu mai sunt aliniate. De aceea chiropracticienii au așa mare succes. Că așează la loc vertebrele și ele nu mai apasă pe nervi.