| anonim_4396 a întrebat:

Bună, inițial am avut spasme doar la laba piciorului acum s-au extins pe tot piciorul pana și în talpa le resimt uneori pe tot corpul, am sesizat problema asta de când am luat antidepresiv cipralex da nu știu dacă are legătură. Ar putea fi efect advers sau ar putea fi de la coloana vertebrala aceste spasme? Parese ca nu se mai opresc, ce ar trebui sa fac? Mi-e greu sa cred ca e vb de deficit de calciu și magneziu, la ce specialist ar trebui sa merg, la neurolog? Ar putea fi cauzate de sciatica? Îmi voi anunța luni medicul în legătură cu tratamentul antidepresiv dar pana atunci nu știu ce sa fac, sunt stresat nu mi s-a mai întâmplat niciodată asa ceva. Care ar fi cauza acestor spasme? Sa opresc tratamentul antidepresiv pana luni? E vb de o zi. Ofer fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Nu opri tratamentul, ai sansa mare sa experimentezi sevrajulwinking stai cuminte.
Posibil ca tu sa ai sindromul picioarelor nelinistite care sa fi fost declansat de tratamentul antidepresiv.
Restless legs syndrome induced by escitalopram: case report and review of the literature... Certain antidepressant drugs, including the selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) and serotonin-norepinephrine reuptake inhibitors (SNRIs), may induce or exacerbate RLS.
https://en.wikipedia.org/wiki/Restless_legs_syndrome

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Deci tu spui sa nu îl întrerup deși am acel sindrom cauzat de escitalopram atunci cu spasmele cum fac dacă nu trec de la sine? Da am mai întrerupt asa tratamentul antidepresiv și ma simțeam rău de tot cum fac sa scap de aceste spasme ai vreo idee? Mersi foarte bun răspuns

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Medicul o sa hotarasca, tratamentul cu cipralex se intrerupe conform unei scheme, nu brusc, niciodata.
Deci cand te duci la medic el decide daca spasmele astea sunt cauzate strict de tratamentul antidepresiv [ ii spui ce afectiuni mai ai, ce tratamente iei - tot ] sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Mersi mult ai dreptate ești o tipa tare faina laughing și inteligenta big grin sunt sigur ca și frumușela. Respect!