| Vivienne a întrebat:

Am fost diagnosticata cu scolioza dorso-lombara dextroconvexa (sau ceva de genul).
Pe fisa scrie doar "raza mare de curbura" si pana ajung marti la un specialist, stau stresata si am reusit sa ma sperii singura cand am auzit ca la vreo 20°-30° sunt nevoita sa port corset (care e foarte incomod).
Acum am primit si filmul si m-am ingrozit cand am vazut cum arata si sunt foare ingrijorata, sper sa nu fie nevoie de corset.
Acum chestia e ca, atunci cand te uiti nu se vede ca as avea coloana stramba, rareori se observa si doar daca te uiti atent.
Poate cineva sa ma lumineze si pe mine? Cu orice detalii si tot ce stiti voi, daca se poate face ceva cu gimnastica medicala si inot, ce pot face sa previn marirea curburii...etc.
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AlinnutSsa a răspuns:

Bunahappy

Nu te ingrijora si eu am blushing Doar ca e scolioaza lombara in nujth ce forma S sau C

Pe mine ma doare raucrying

La mine nu a fost nevoiewinking

Yo fac gimnastica am de un an - si nu am mai fost la specialist sau exercitii. faceam dar acum nu si cred ca sa agravatwinking

Nu iti face griji sunt multi cu astfel de problemewinking

Iti urez Succes!

| LostInSoul a răspuns:

Daca ai sub 18 ani va fi nevoie sa porti un corset pana la 18 ani si sa faci gimnastica si fizio-terapie pentru ca se poate sa isi revina coloana. Dar din pacate daca ai deja 18 ani nu mai poti face nimic, decat un control odata la 6 luni pentru a vedea ca nu cumva sa se agraveze, cel mai bine e sa stagneze.

| NaS_4744 a răspuns:

Buna, iti spun cate ceva ce stiu de la mama, si ea are scolioza, alt tip in schimb.Stiu ca se poate face fizio-terapie, diferite exercitii.Stiu de la mama ca n-are voie sa ridice greutati.Alte chestii nu prea stiu, dar ai grija.incearca tot posibilul daca se poate cu sport sa o remediezi catusi de putin fa-o! mama din lipsa de timp nu a facut fizio terapie. iar durerile devin din ce in ce mai dese.Toata bafta ti-o urez!

| simona_1900 a răspuns:

Bunahappy eu am purtat 7 luni corsethee hee...acum numai port.sa stii ca e foarte greu sal porti nici nu stii cu ce sa te imbraci pentru ca se observa nu este deloc comod acum am scapat d el numai port dar in schimb fac fizoterapie...iti urez si tie succes!:*