| Nyteshade a întrebat:

La scolioza dorso-lombara dextroconvexa ce tip de corset este recomandat in majoritatea cazurilor si cat timp trebuie purtat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Medicul ortoped care te urmareste hotaraste ce fel de corset iti trebuie si cat timp trebuie sa-l porti, asta fiind in functie de cat de repede ti se indreapta coloana. Vreau insa sa-ti spun ca am vazut cazuri de adolescenti care au purtat corset dar nu si-au facut exercitiile zilnice pentru spate si purtarea corsetului nu a avut nici un rezultat benefic. ( dupa 2 ani de purtat corset). Asa ca te sfatuiesc sa faci zilnic, cel putin o ora de gimnastica speciala pentru spate ca sa te faci bine. Multa sanatate!

mira
| mira a răspuns:

Numai medicii pot decide pentru fiecare caz in parte.