| anonim_4396 a întrebat:

Am fost diagonistcat de un doctor chirurg cu sinus pilonidal si mi-a recomandat sa ma operez.
Acum nu stiu daca a spus asa sa isi vada de interesul lui sau a fost sincer.
Exista remediu de alta natura? Sau doar cu operatie pot sa scap de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Boala, mai dedemult, a fost numit si "boala birjarilor", care au stat mult in pozitie de sezut, in asteptarea- si in timpul deservirii clientilor. :)

Exista mai multe remedii.
Si mie mi-au aparut asemenea "basici", mai ales cand este cald si lucrez mult sezut.
Am invatat metoda de tratament de la un asistent batran si functioneaza de fiecare data (recidiveaza la cativa ani):
- din farmacie cumpar "Crema neagra" ("Ichtiol") si aplic peste chist. Acopar locul cu un pansament mare si gros de TIFON, fixat cu leucoplast. In cateva ore, chistul se va sparge, iar puroiul va iesi, pansamentul de tifon il va absorba. Vei recunoaste momentul cand se sparge, fiindca brusc dispare durerea.
- dupa spargerea chistului, locul ramas trebuie stors putermic, pana ce nu mai simti nodul radacinii.
- puroiul iesit se va tampona pentru absorbire in continuu (poti folosi hartie igienica curata)
- la sfarsit, speli bine locul cu apa calda curgatoare si sapun, dupa care stergi cu prosop
- dupa uscare se aplica "Tetraciclina" unguent, se acopera cu o bucata de tifon (in 4-6 straturi) si se fixeaza cu leucoplast. Acest pansament se va schimba zilnic, pana la vindecare completa (7-10 zile).

Mai sunt si alte tratamente naturale, despre unele poti citi aici:
http://ro.hair-action.com/......e-pilonide

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

A fost cat se poate de obiectiv.
Doar abcesul pilonidal poate fi drenat (dar nu este cea mai buna varianta si iti voi explica imediat de ce).
Atunci cand vorbim de chist (sinus) pilonidal, singura metoda de a scapa de el, este cea chirurgicala.

Atunci cand se opteaza doar pentru drenarea abcesului, boala pilonidala are o mai mare rata de recurenta, aceasta putand sa reapara in pana la 90% din cazuri.
Atunci cand se opteaza pentru excizia chirurgicala, reaparitia chistului are o incidenta mult mai mica, de aproximativ 10%, acesta aparand in urma interventiei in sine, nu a cauzei initiale.
Deci chirurgul la care ai fost este unul care pare ca isi ia meseria in serios.

| NunuNini a răspuns:

"Tratamentul bolii pilonidale depinde de severitatea bolii. Tratamentul principal pentru un abces acut este drenajul, care se face printr-o incizie care permite scurgerea puroiului, reducand inflamatia si durerea. Aceasta procedura poate fi efectuata sub anestezie locala."
https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/boala-pilonidala

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Tratamentul chisturilor

Tratamentul inițial pentru un chist pilonidal infectat este, o procedură de drenare efectuată sub anestezie locală, prin care medicul face o mică incizie pentru a evacua conținutul chistului.

În cazul în care chistul reapare, ceea ce se intamplă de multe ori din păcate, poate fi nevoie de o procedură chirurgicală mai extinsă care înlătură chistul în întregime.

După intervenția chirurgicală, medicul poate lasă rană deschisă să dreneze într-o compresă. În această opțiune, rana chirurgicală este acoperită cu comprese și cu un pansament pentru a permite să se vindece din interior spre exterior. Acest proces are ca rezultat un timp mai lung de vindecare, dar, de obicei, un risc mai mic de infecție recurență.

În alte situații, chirurgul închide rană cu copci, care înseamnă un timp de vindecare mai scurt, dar risc mai mare de recurență. Unii chirurgi fac o incizie la marginea șanțului interfesier, în cazul în care vindecarea este deosebit de dificil pentru drenarea suplimentară.

Pentru a ajuta la prevenirea chisturi pilonidale, încercați să:
• Păstrati zonă mereu curată, schimbați des lenjeria de corp, dacă transpirați, purtați îmbrăcăminte lejera, din materiale cât mai permeabile-bumbac, în.
• Pierdeți din greutate, dacă este necesar
• Evitați șederea prelungită și faceți multă mișcare
• Evitați căldura excesivă
• Evitați mersul pe bicicletă pe distanțe mari

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Se pare ca
recomandarea operatiei este calea cea mai sigura
, trebuie sa alegi un doctor bun
adica cu experienta ca sa fie totul ok