| Mihai1616263 a întrebat:

Buna tpu.Peste cateva zile ma voi opera de sinus pilonidal, as vrea sa stiu daca operatia implica vreun risc.Si am mai auzit ca sinusul poate recidiva, imi este foarte frica sa ma operez mai ales sa recidiveze dupa aceea. Exista vreo solutie pentru care sinusul sa nu recidiveze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sinusul pilonidal este o infectie in jurul unui fir de par care creste in interior. Este favorizat de statul mult pe scaun, de purtarea de chiloti stramti, care nu sunt 100% din bumbac si de o igiena mai precara a zonei.
Ce reguli trebuie sa urmezi: stai mai putin pe scaun (asta este greu daca ai o meserie care implica mult sedentarism), foloseste numai chiloti de bumbac, putin mai larguti (sau boxeri) pe care sa ii porti maxim 12 ore, sa-i speli la temperatura de 90-95 de grade si sa-i calci dupa spalare cu fierul incins (pentru dezinfectare). Spala-te in zona perianala dimineata, seara, dupa fiecare scuan, iar vara ori de cate ori te simti transpirat si te poti spala. Foloseste un sapun bland, apa calda multa si miscari blande, sa nu te ranesti. Apoi sterge-te cu un prosop moale. E important sa nu te zgarii cu acesta, dar e important ca zona sa fie uscata. Nu uita de spalarea dupa scaun, este foarte importanta.

| Mihai1616263 explică (pentru Brigaela):

Trebuie sa urmez aceste reguli pana cand sinusul este vindecat complet? nu cred ca pot sa fac toate astea toata viata daca asta vrei sa zici si fac referire la spalarea de 2 3 ori pe zi sau statul mai putin pe scaun...

| Brigaela a răspuns (pentru Mihai1616263):

Din pacate trebuie sa urmezi toata viata aceste reguli. Oricum trebuie sa te speli obligatiriu in zona respectiva dimineata si seara (doar faci dus, ca tot omul), deci adaugi o spalare dupa scaun (majoritatea oamenilor o fac si pe asta toata viata). Chestia cu chilotii este absolut obligatorie pentru oricine, nu e o masura speciala pentru tine, doar igiena uzuala. faza cu statul pe scaun este o problema, dar poti incerca sa-ti gasesti un loc de munca care implica mai putin stat pe scaun, iar acasa oricum presupun ca ai multe activitati gospodaresti care nu implica stat pe scaun, asa ca nu ar fi o problema.