| remi_1007 a întrebat:

Am fost in august la munte la un festival si intr-una din dimineti am avut parte de o intamplare nefericita. Dupa vreo 6 ore petrecute noaptea la scena, la un moment dat am simtit ca ceva nu este in regula cu plamanii mei si m-am indepartat. ce a urmat dupa a fost horror pentru mine, am crezut ca o sa mor (la propriu!). Deci, am plecat de la scena si simteam pur si simplu ca si cand cineva mi-ar fi lovit plamanii cu ranga in mod repetat (de asemenea simteam si o senzatie de electrocutare tot acolo - era o combinatie). Abia puteam sa respir si ma simteam cumva ranit in interior, stare care culmina cu niste senzatii de lesin si niste arsuri sub clavicula pe ambele parti (de asemenea simteam pur si simplu ca ceva e pe cale sa faca 'poc' in piept dar nu in dreptul inimii, ci in plex). M-am speriat foarte tare si m-am bagat in cort in sacul de dormit la cald in speranta ca imi va trece dar parca mai rau mi-a fost cand stateam culcat. In fine cumva am reusit sa ma linistesc si sa adorm iar a 2a si a 3a zi am mai simtit asa un pic trauma. M-am gandit ca o fi fost de la boxa (sonorizarea fiind f performanta) insa cred ca au fost mai multi factori printre care oboseala excesiva, frigul de munte si aerul umed plus nenorocitele alea de boxe! Apoi am venit in bucuresti si am crezut ca mi-a trecut insa in octombrie am fost intr-un club si din cauza boxelor nu am putut sta inauntru (simteam ca ma tine ceva acolo de nu pot sa respir cum trebuie + un pic de durere) si atunci m-am impacientat. Ulterior am mai constatat ca ma doare undeva in partea dreapta pe trahee cand fac sport si solicit plamanii si am decis sa merg la doctor. Acesta mi-a zis ca am nevralgie intercostala si m-a pus sa fac analize la sange care au iesit foarte ok apoi mi-a dat Aspacardin tratament timp de o luna si i-am cerut sa fac radiografie la plamani insa a zis ca ma iradiez degeaba, ca plamanii sunt in regula. Problema e ca tratamentul nu are nici un efect, doctora nu prea ma incanta cu solutiile ei iar pe mine nu ma doare in mod normal, decat in anumite circumstante si nu stiu carui medic specialist sa ma adresez (cardiolog, pneumolog, neurolog) si daca este intr-adevar nevralgie cum se diagnosticheaza aceasta 100%? Tind sa cred ca pe langa nevralgie mai e ceva insa nu stiu ce. dar cu siguranta am o slabiciune acolo si fiind tanar va dati seama ca e o tragedie pentru mine sa nu pot face sport sau sa merg la petreceri unde se asculta muzica tare. Multumesc, orice sfat cat de mic este bine venit, stiu ca e mult de citit insa am vrut sa ofer toate detaliile poate cineva reuseste sa puna ordine in ce am spus. O zi buna tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

Daca mergi la cardiologie, in investigatii va fi controlat inclusiv plamanul... analizele de sange vor fi mai complete si cu o analiza in plus, specifica investigatiilor cardiace,... iti vor face o radiografie pentru a vedea cordul si plamanii, etc...
Nu cred ca este o simpla nevralgie intercostala... fa-ti toate investigatiile... si vezi ce anume poate genera o astfel de stare, care, pe buna dreptate te sperie, poate speria pe orice om constient de fragilitatea organismului uman.
Mergi la medicul cardiolog si incearca sa gasesti unul bun si cu rabdarea necesara in a asculta si intelege tot ceea ce ai de relatat...precum si cu bunavointa de a explica cele ce le va constata... Sanatate si succes.

6 răspunsuri:
| lora_9285 a răspuns:

Cel mai sigur este sa ceri si parera altui medic.De preferat medic specialist interne. Parerea mea personala este, sa faci radiografia la plamani si EKG.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Daca nu iti place doctorul...mai bine schimba-l ca oricum e mai bine sa vezi mai multi doctori pentru a primi un diagnostic cat mai corect.Multa sanatate si mergi cat mai repede la doctorwinking.

| anda_1885 a răspuns:

Du-te neaparat la medic si povestestei toate astea.

| bunicuta55 a răspuns:

Avand in vedere circumstantele (cele doua) zgomot f. puternic poate ar trebui sa consulti un orl-ist. poate acolo este buba...succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu, nu te lasa pe seama raspunsului dat de un singur medic.
Mergi neaparat la un medic CARDIOLOG si povesteste-i ce ti s-a intamplat. Vezi ca nu este bine... mergi neaparat...

| remi_1007 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi, am sa revin cu detalii de indata ce le voi avea.