| georgia99 a întrebat:

Am fost internata in spital acum cateva zile pentru o criza de tarhicardie. Am numai 16 ani si beau numai cafea dimineata (si asta cu lapte). Pepsi si CocaCola beau foarte rar. Dupa ce am stat 5 zile in spital mi s-a pus diagnosticul de distonie neurovegetativa, ceea ce pot fi corect pentru. ca sunt foarte emotiva (cat am stat in spital plangeam si nu puteam sa ma opresc, aveam acel nod in gat de care nu puteam sa scap). Eu sunt si foarte emotiva, nu foarte sociala(am stat in casa aproapte toata vara), am o parere proasta despre mine. A doua zi dupa ce am ajuns acasa am facut febra fara sa ma doara nimic. Febra era de 39 si mama mi-a dat antibiotic, antinflamator si mi-a facut si injectie cu algocalmin. A cedat extrem de greu cu ajutorul unei carpe ude pe spate, sosete in otet, cartofi pe gat si o crapa uda pe frunte. Febra a durat cateva ore bune (de la 17 la 3 dimineata). Nu am mers la spital pentru ca nu am varsta si chiar am si mancat. Acum am o durere mare de gat dar, pe langa sta, mi se pare ca nu vad bine (in ceata), respir greu(parca nu iau destul aer in piept) si simt cum imi bate inima, mi se zbate ceva in spate si nu stiu ce. Am o stare aiurea, nu am chef de nimic, nu am pofta de mancare. Sunt pesimista si stiu ca imi fac rau singura. Intrebarea mea este ce am sau ce trebuie sa fac ca sa imi revin, sa fiu cum am fost? Am si niste ganduri urate, dar cred ca doar m-am pus la incercare. Sper sa nu fie depresie. Orice ajutor este binevenit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai unele probleme pe care trebuie sa le invingi cu ajutorul doctorilor.Este bine sa ai aproape familia si prietenii.Cu ce te ocupi?

| SkyPilot a răspuns:

Poti sa iti imbunatatesti parerea despre tine daca iti iei viata sub control. Fa-ti un plan de viata. Gandeste-te cum ai vrea sa arate viata ta la, sa zicem, 40 de ani. Pe baza planului general, stabileste-ti niste obiective de etapa. Esti la liceu, sa zicem ca ai vrea sa intri la o facultate anume, sa inveti o limba straina, sa ai medii peste un anumit nivel - ceva care sa te bucure daca se va intampla. Apoi stabileste-ti obiective pe termen scurt - de exemplu pana la sfarsitul anului. Ai grija ca aceste obiective sa poata fi atinse. Apuca-te de treaba, cu pasi mici. Spre exemplu pana la sfarsitul lui Septembrie vrei sa faci ceva anume. Ai grija sa realizezi ceea ce ti-ai propus, iar cand ai ajuns acolo bucura-te de succesul tau si ofera-ti un premiu. Cu pasi mici iti vei recladi increderea in tine si parerea buna despre tine.

| zaratu a răspuns:

Buna ti-am citit toata postarea si as vrea sa te ajut cu niste sfaturi despre problema ta de sanatate.Si eu sufar de aceeasi problema ca tine trahicardie+aritmie cardica.In primul rand cand nu trebuie sa iti mai incarci sufletul cu tot felul de prostii ca asa facea si eu si imi crestea pulsul si tensiunea si cand simti cand nu te simti bine incearca sa asculti o melodie care iti place mult si sa te gandesti la o persoana apropiata tie si asta te va linisti.Pe mine m-a luat salvarea din cauza pulsului ridicat si am fost de doua ori internat cu aceeasi problema ca tine. Daca mai vrei niste sfaturi poti sa ma contactezi.

| georgia99 explică:

Multumesc foarte mult pentru sfaturi! Nu pot sa dau nimanui funta pentru ca toate raspunsurile sunt de ajutor. O sa iau sfaturile in considerare. Mama spune ca si din cauza varstei am aceste simptome (schimbare hormonala) si sper sa aiba dreptate desi cred ca am trecut peste partea aia. Sper sa fie doar o perioada aiurea din viata si sa trec peste ea, sa imi continui viata. Mi-au mai trecut palpitatiile dar tot am o stare aiurea, nu ma simt in apele mele. Dupa ce am iesit din spital mi-am dat seama cat de vulnerabili suntem noi, ca oameni, si am mai realizat ca toti vom murii la un moment dat si eu sunt super panicoasa si parintii mei ne-au facut tarziu si deja tata are aproape 55 de ani si mama 48 si mai am un frate mai mic de 10 ani si, nu stiu m-am panicat. Am foarte putini prieteni, nu sunt foarte sociabila si sunt si pretentioasa, nu accept pe oricine sa imi fie alaturi. I-as spune mamei sa ma duca la un psiholog sar nu vreau sa-o speii si nu vreau sa cred ca am nevoie de unul. Vreau sa invat singura sa imi controlez gandurile si sintimentele.