| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la 2 psihiatri pana acum, ambii ineficienti. Tratamentul lor nu a fost deloc eficient, ce-i drept 2 luni am luat dar ceva tot trebuia sa simt o ameliorare a anxietatii.Ar trebui sa merg la un neuro-psihiatru? Tremur si sufar de o anxietate foarte severa, nu reusesc sa ies afara din casa, mi-e teama sa nu fie ceva mai grav.Sa continui si sa merg la alt psihiatru sau sa merg la acelasi psihiatru si sa ii spun ca tratamentul nu e deloc ok?
Chiar atat de grava este anxietatea generalizata sa nu poate reusi un om puternic sa iasa afara din casa? Mie imi pare mai mult fobie sociala adica cand vad oameni incep sa tremur si am niste emotii incredibile si transpir tot, ud fleasca. Ar putea fi psihoza sau schizofrenie? Mentionez ca nu am halucinatii si sunt constient de realitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca ma uit in ochii lor
stop, aici este o chestie cu biocâmp. Dacă te uiți în ochii lor, și ei se uită exact în ochii tăi, atunci se face o transmisie de biocâmp exact pe nervii optici cu efect foarte puternic. Poți să contracarezi asta prin tehnică. Te uiți în ochii lui, ai ei, dar nu fixezi, doar scurt, apoi îți muți privirea la baza nasului persoanei, exact sub nas. Ea rămâne sub controlul tău, că este acolo un punct energetic, dar ea nu te mai poate controla cu privirea. Ea nu va tremura poate din cauza ta, dar se va simți sub controlul tău, nu te va putea ignora, va trebui să țină cont de tine.
le-au bufnit rasu mai sa se pise pe ele.
Stop. Ele nu au râs te tine. Dta cu mutra pe care ai făcut-o în prezența lor, le-ai transmis emoția ta, care era o emoție sexuală.
Aceasta a fost foarte intensă. Acea față a ta, disperată, asta spunea. Dacă vrei traduc eu mesajul resimțit de ele. Fața ta asta spunea. Simt că mor acum dacă nu fac sex cu voi acum. Era pe ea disperarea morții legată de sex. Astfel, acea disperare s-a transmis brusc la tot grupul de fete la fiecare în parte. Și fiecare a resimțit exact ce simți dta acea anxietate, pentru o fracțiune de secundă. Dacă ați fi fost și tu și ele maimuțe prin copaci, ai fi făcut amor cu toate în minutele următoare, pe rând cu câte una. Dar erați oameni civilizați, așa zis, din ziua de azi. Poate că unele din ele când au ajuns acasă s-au simțit deochiate, și ar fi avut o mică criză de așa zisă isterie. Dar atunci, pe moment ele nu puteau să facă crize, nu era elegant din partea lor. Și ca să se descarce au început să aibă acel râs nervos, pe care ca să îl justifice, să nu pară nebune, trebuiau să găsească un motiv ca să râdă. Și ce motiv mai bun puteau să aibă decât mutra ta de speriat bombe. De tine râdeau? Nu ele râdeau de ele, dta erai pretextul.
Îmi amintesc cu această ocazie că am trecut și eu cel puțin de trei ori prin această situație. O să fac o nuvelă mâine pe tema asta și o să o pun și la dispoziția dtale să înțelegi mai bine cum stă chestia cu trestia.

74 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mc,tinand cont ca nu am viata sociala, prefer sa mai mai documentez de istorie in general.Dar si despre curiozitati de toate felurile

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi greu sa cred ca sar crea, mai degraba sa mergem noi invidual la terapeuti dar costurile sunt explozive si ce sa zic avem nevoie de o groaza de sedinte fiindca avem probleme serioase care le cam vedem cu superficialitate mai tarziu vom regreta ca nu am facut ce trebuia si ca nu putem da timpul inapoi probabil o sa ne trezim cand va fi prea tarziu dar sper sa nu fie asa si sa ma insel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Din cand in cand organismul nostru are nevoie si de asa ceva (mancare pacatoasa )

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Consider ineficient sa vorbesti cu un profesionist (care desi a studiat psihologia) a avut o viata perfecta, in afara de teatrul ce-l joaca sa-ti arate compasiune, te priveste de sus

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E bine ca citesti te documentezi da viata in general bate filmu si cartea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu stiu daca era o emotie sexuala laughing poate teroare, panica nicidecum dorinta sexuala.de fiecare data cand trece cate o fata sau mai multe si daca arata bine incep sa tremur si sa fac fata acea tipica de idiot dar chestia e ca ies doar cu ochelari de soare asa ca nu mai simt asa intens emotiile alea si fobia respectiva. dar la faza cu privitul si "campul " ai mare dreptate o sa tin cont si de chestia asta.se pare ca dai numa raspunsuri complexe si utile se vede ca esti o persoana citita happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu unu nu cred ca suferi de anxietate generalizata avand in vedere ca ai un job si poti iesi din casa o pers ce sufera de aceasta boala nu prea poate iesi singura din casa.eu cred ca te ai autodiagnosticat singur.da ai anxietate dar nu generala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu numai citită, dar mai ales pățită.

| christine99 a răspuns:

Eu daca as fi psihiatru si as auzi ca ai refuzat deja alti 2 psihiatri, nici nu te-as lua ca pacient. Gandeste-te ca orice medic a facut atatia ani de scoala. Explica, vorbeste, nu poate nimeni citi gandurile mai ales ca ei se bazeaza mult pe ce le spui tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru christine99):

O facut degeaba creda sunt prosti bata unii dintre ei, unii dintre ei au diagnosticat oameni cu depresie cu schizofrenie si le-au dat tratament pentru schizofrenie eu zic sa te abtii ca nu ai deloc habar la ce psihiatri idioti am fost esti superficiala.sa nu mai zic ca anul trecut am fost diagnosticat de o idioata cu psihoza cand te fapt eu am anxietate si mi s-a dat tratament pentru psihoza cand eu nu aveam deloc probleme cu perceperea realitatii si nici halucinatii. Si sa stii ca si eu sunt bine documentat despre bolile psihice si pot spune ca mai documentat sunt eu ca unii doctori
Habar nu ai cat am dat numa de medici idioti si superficiali care mau diagnosticat dupa ureche fara sa ma intrebe si de restul simptomelor eu zic sa te abtii ca habar nu ai cati medici nepregatiti si idioti avem in tara.toti medici buni sunt plecati pe dincolo.du-te tu ba desteapto cu depresie la un pdihiatru retard de asta sa iti dea tratament pentru schizofrenie si in cativa ani din neglijenta unui idiot ca asta sa ajungi de la depresie la boli de nevindecat la boli cronice doar din cauza ca nu o stiut sa faca diferenta dintre o boala si cealalta.

| alina2k18 a răspuns:

Poate pe langa tratamentul medicamentos ai nevoie si de psihoterapie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Mai mult ca sigur ca da

| AvalohAlyn a răspuns:

Tratamentul trebuie sa dureze mai mult, nu doar 1-2-3 luni, chiar si pentru anxietate, cu un antidepresiv ma refer, minim 6 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Sunt putin in confuzie : deci u erai sanatos si ulterior te-a lovit boala?
Inseamna ca ai avut o viata normala pana atunci, ai avut o copilarie fericita. Si am auzit cuvantul "prietena" deci cu asta m-ai dat gata. Un om care are prietena e normal++. Ok, ai suferit o depresie dar ai avut persoane care sa te ajute in momente grele. Imagineaza-ti ca altii poate au fost singuri de mici, nimeni n-a dat 2 bani pe ei, ba chiar mai rau.
Supravietuiesti sau mori. Dar a supravietui nu inseamna a si triumfa in viata.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearcă să comunici cu cineva! Și eu am senzația că sunt în depresie, n-am fost încă la psiholog de aia zic că am senzația. Dacă ai nevoie de cineva aici sunt. tongue

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce să fac? Nimeni n-are chef de mine big grin

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu sunt prea „introvertită", mereu îmi spun asta părinții mei! big grinDar csf, am senzația că toți vor să mă distrugă. Dar totuș bine ar face! sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da asa e felu tau, parintii tai ar trebui sa te iubeasca si sa te respecte asa cum esti. tu esti tare scumpa si simpstica nu inteleg de ce nu te apreciaza lumea.eu unu sa stii ca te apreciez. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Poate ai un stil de fata pocaita si de aia esti respinsa dar daca asa esti tu ce poti sa faci, sa te schimbi nu cred ca o sa poti, poate, poate daca mergi la psiholog cine stie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu stiu dar mie unu mi drag de tine laughing

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar părinții mei nici odată nu m-au luat în serios când le-am spus că aș vrea să merg la psiholog, așa că trebuie să-mi țin în mine toate nenorocitele astea de gânduri.
Nu sunt prea religioasă. Dar mereu mă gândesc c-alții au o viață mai bună, și mereu visez „cu ochii deschiși".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Deci le-ai spus in fata intentiile tale. Esti curajoasa.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, da am fost perfect sănătos de mic, prieteni, familie, iar intr.un final "iubită". Încă am "avut" grija de sănătatea mea. (Poti vedea in raspunsurile mele din anii trecuti, dati aici la categoria sport). Am făcut culturism, mâncăm după cântar, in rest eram om normal cu anturaj, iesiri, distractie. Aveam si partile proaste: mi-am pus familia pe ultimul loc, pe primul loc erau banii; am facut mișto, ma legam de oameni fara motiv anume. Iar cand soarta, destinul, divinitatea, karma sau cum s.o numi m-a lovit și pe mine... A fost dezastru. Iad. Din 80kg, ajunsesem la 57, 58. (Sa.ti dau un timp, cam 6 luni sau mai putin), nu mai simteam nevoia să mănânc, nici stomacul nu ma supăra happy; izolarea (aici a fost momentul cand anturajul m-a lăsat balta); au urmat gandurile de suicid (prima persoana careia i-am spus, a fost "bineînteles" "iubita", cand a auzit, s-a speriat si a plecat si ea happy; in decurs de 2 săptămâni daca tin bine minte (nici macar nu vreau sa-mi amintesc, tot ce tin minte e ca pe zi ce trece ma scufundam într-o negură completă), daca tin bine minte, in decurs de 2 săptămâni de la gânduri ajunsesem la șoapte. Închipuie-ti, stai linistit in pat si "iti șoptește cineva: "omoara-te; ai devenit un ratat, viata ta nu mai are sens, arunca-te printre balustrazi, sari de pe geam, taie-ti gatu" (ti-am scris toate astea TREMURÂND). Ti-am scris astea fiindca ai zis ca "ai avut persoane care sa te ajute in momente grele", stii cine au fost acele persoane? FAMILIA. Oamenii pe care i-am disprețuit, pe care i-am pus pe ultimul loc. Probabil ca am primit ce meritam sau a fost o simplă coincidență sau "cineva" incearca sa ma puna pe drumul cel drept happy. Dracu stie. De la un "buricul pământului" am ajuns sa ascult oameni (din toate categoriile sociale, chiar si asa zisi boschetari), si sa sprijin persoane care sunt încercate, după puterile mele.

| Donsavas a răspuns:

Nu e o boala gravă. E doar anxietate socială provocată de stres. Stii, uneori ne stresam singuri cu propriile gânduri. De aceea e bine sa mergem mai des la psiholog. Tratamentul psihiatric te ajuta sa treci mai usor peste perioada asta mai grea din viata ta.
Consulta același psihiatru si discuta despre problema ta la următorul consult, dar nu te grăbi să reduci medicatia! Pastilele își fac efectul cu timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Da de la stres post traumatic am facut anxietatea am avut niste probleme si am ramas cu sechele si dupa 5 ani au inceput sa apara simptomele

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Interesant, Ok eu recunosc ca nu am probleme atat de grave. Adica depresia si anxietatea sunt ceva comun in ziua de azi. Dar eu sunt total singur.
in fine, stau pe picioarele mele, si nu e problema a ma descurca in lume, insa cand vine vorba de interactiune "se rupe filmul". Sunt constient ca ca izolarea duce la afectiuni mai grave

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca esti constient ca izolarea duce la probleme mai grave de ce nu faci nimic in privinta asta? Cat esti tanar si sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si Ce sa fac? Adica nu pot spune asa ceva in viata reala la cineva. Decat sa ajung in situatii jenante mai bine tac dracului, si raman rezervat. Crezi ca cineva are compasiune? vrajeli
Aici suntem in anonimat deci putem vorbi orice. dar in viata reala logic ca nu spun asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa spui nimic fiindca vei fi judecat sau luat la misto
Fi tu insuti, fi sociabil si nimeni nu isi va da seama ca ai probleme
Cred ca niste antidepresive tear ajuta si niste anxiolitice sa iti depasesti neincrederea si gandurile negative. Dar si ceva psihoterapie