| cristi568 a întrebat:

Am fost la dentist ieri cu o durere in partea stanga, zona maxilarului, nu era un dinte anume.

Am facut radiografii, nu a gasit nimic in neregula.
A scos o masea care era rupta, tot in partea stanga, mai avea radacina.

Insa durerea initiala tot exista.
De la curent nu cred ca e, durerea e mai bine de 5-6 zile.

Daca ating zona gingiei unde maseaua rupta a fost scoasa, doare, durea si inainte. Nu este insa umflata sau rosie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TundeNana79 a răspuns:

Salut. Exista cazuri in care durerea dentara este in alta parte si iradiaza in locul in care nu ai nici o afectiune. Durerea daca apare in valuri, cu sensibilitate la rece, cald, sarat, dulce sau daca apare in special dupa ce mananci cu siguranta este o carie ascunsa undeva, daca durerea este constanta dar pulseaza, sau este o jena pe care o simti toata ziua inseamna ca ai unde un abces sau s-a inflamat ramura unui nerv : nevralgie - unde durerea este destul de puternica, de obicei doare o parte intrega de arcada, nu stii exact ce te doare, se poate diagnostica in cabinetul de medicina dentara dupa anumite proceduri de consultatie. Prin iradiat vreau sa spun ca, de exemplu te doare jos o zona unde nu sunt carii sau alte afectiuni, trebuie cautat sus deasupra locului unde doare poate este o carie ascunsa si iradiaza exact in locul unde simti tu. Panoramic film facut ca acolo se vede tot si cautat caria sau cauza, daca filmul nu arata nimic atunci trebuie vazul daca nu e nevralgie. Sanatate

| cristi568 explică (pentru TundeNana79):

M-a lasat durerea, o fi fost vreo nevralgie foarte puternica de la curent. Sanatate.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Raducons a răspuns:

Cred ca ai mancat ceva tare si ai presat un pic mai tare