| blackcat99 a întrebat:

Joia trecuta m-a prins curentul si m-a durut pana ieri seara partea dreapta a maxilarului. Am luat la greu Ibuprofen, Nurofen, Algocalmin,multe altele, si m-a lasat durerea abia aseara. In partea dreapta am o masea usor cariata (are o "gaurica" in mijloc) si ma doare cand o ating, sau cand apas pe ea. Ma gandesc ca nu cumva sa fie puroi la radacina. Acum vine intrebarea : cui sa ma adresez? Unui dentist (deoarece este domeniul lui de lucru) sau unui medic de familie, deoarece stie ce diagnostic sa imi dea cu privire la masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Unui doctor stomatolog (dentist). El poate sa iti puna un dignostic cu privire la dantura. Trebuie sa mergi la el cat mai repede cu putinta caci problemele dentare nu sunt de neglijat. Probabil iti va da ceva antibiotice initial, daca intr-adevar este o infectie, dupa care iti va curata caria si va plomba maseaua. Vor fi necesare mai multe drumuri pana ce dintele va fi reparat. Sper ca ti-am fost de folos. Atentie: este bine sa te duci la un doctor cu recomandare de la oameni care au fost multumiti. Sper sa gasesti.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerci intai la stomtolog iar apoi daca nu iti da un raspuns clar incerca la medicul de familie.