| alexyy96 a întrebat:

Am fost la dentist, mi-a scos nervii la o masea. mi-a pus tratament, am revenit. si mi-a bagat din nou acele acelea. (si ma durea cand apasa mai tare, ea intrebandu-ma daca ma doare), asa ca m-a intrebat ce vreau. omorat nervu cu acele. (banuiam ca pe viu, asa ca, cred ca doare. data trecuta a fost cu anestezie) sau cu nu stiu ce medicament. asa ca am ales medicamentul. mi-a zis sa revin luni. a zis ca incaz ca ma doare... sa o sun...

asa ca, care e problema? nu mi-a omorat complet nervul? de ce dureaza cumedicamentul asta o saptamana pentru a putea reveni? daca imi cade plomba tepmorara, ce fac merg inapoi la dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Plomba provizorie se păstrează timp de 1-2 săptămâni ( până mergi la următoarea "şedinţă", la stomatolog ) deoarece sub ea, în canalul radicular, se află medicamentul pus pentru dezinfecţia locală şi pentru a "omorâ" nervul!
Dacă plomba cade ( sau se dezintegrează parţial ), TREBUIE să mergi ( urgent, deci în acea zi sau în următoarea ) pentru a pune altă plombă temporară.
Atenţie : este preferabil să EVIŢI să mesteci pe partea respectivă!

Toate cele bune!

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Nu, doar că este posibil ca anestezia să nu fi fost făcută bine, sau în locul care trebuie. Nu trebuie să doară deloc pe timpul obturație ide canal. Tratamentul acesta implică o procedură complexă și anestezie locală în gingie bine efectuată.
Nervul ți l-a scos după ce a intervenit cu freza dentară, apoi a curățat cu acel ac stomatologic toată pulpa infectată mergând pe canalele măselei până la rădăcină, după care ți-a turnat plomba. Depidne ce durere ai avut, durere puternică sau mică te intensitate scăzută.