| Fumiko a întrebat:

Am fost la dentist sa imi scoata 2 cari, mi-a spus dentista ca sunt prea mari si imi va pune medicament care trebuie sa il las 3 saptamani.
Pentru ce este medicamentul, sa imi omoare nervul? Iar dupa va mai trebui sa imi scoata carie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cariile nu se poat scoate. Iar maselele doar cariate nu se scot pur si simplu, fiindca ai ramane repejor fara masele deloc.
TRatamentul efectuat pe canalele maseleie sterilizeaza zona pentru a permite plombarea maselei. Dupa ce canalele sunt sterile, se poate face obturatie de canal si apoi plomba

| Laurentiu_Irimia_2002 a răspuns:

Nu medicamentul ti-l pune ca sa trateze loculbunde a fost caria.Si eu am patit la fel...stai chill nervul e deja scos