| Clamidia a întrebat:

Am fost la dentist și am doua masele cariate și sparte pe jumătate. Adică na sunt cariate destul de mult. Așa asta e una din probleme. Mai am o măsea care nu e in rand cu celelalte și nici celelalte nu sunt drepte. Maxilarul este apropiat și când zâmbesc se văd doar dinții din fata și încă 2 pe lângă și după vine un gol in fiecare parte. Adică ca și cum nu as mai avea dinți. Urăsc acele goluri. Și nu se văd dinții de jos și lumea zice ca zâmbesc cu jumătate de gura. Și ca vorbesc tot așa. Tata îmi spune ca vrea sa îmi pună aparat și sa repar dar mama zice ca nu ca așa e maxilarul meu și chestii de genul. Pt mama contează mereu prețul. Dar pentru tata nu. Dacă am nevoie de ceva tata îmi ia dar mama vai ca nu. Și are bani dar așa face ea. Ma rog. Eu zic ca sanantatea contează mai mult decât banii. Chiar dacă ai nevoie de bani sa faci ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Vorbeste mai bine cu dentistul, ce iti recomanda el ca stie mai multe decat se poate intelege asa pe net din descrieri... Si la o adica mergi impreuna cu parintii, sa le spuna ce e de facut ca sa fie cat mai ok. Si da, sanatatea primeaza, nu banii.

| WhiteLife a răspuns:

Cu apart dentar se pot corecta golurile respective, eu am avut 8 extracții și nimeni nu poate ghici in ziua de azi că am dinți scoși. Fă-ți o programare la un ortodont (nu dentist, atenție), la primul control te va pune să-ți faci radiografii și îți va spune ce se poate face și ce nu, iar tu îi spui ce așteptări ai și discutați. Nu te obliga nimeni sa-ti pui aparat. Da, sănătatea e pe primul loc, iar dentiția e importanta nu numai din punct de vedere estetic, ci trebuie sa ai dinții aliniați cum trebuie ca sa ai mușcătura buna, sa nu fie presiune pe osul maxilarului etc. La multi ortodontic astazi se poate achita in rate, iar daca ai nevoie de aparat și sus și jos, se pun la distanta de aproximativ o lună.