| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si ma enerveaza unele lucruri despre mine.
Am carii pe toate masele, sunt mici, si pe cativa incisivi, pe mama mea o doare in cot de asta, zice ca mergem luni, dar ce sa vezi saptamana viitoare si tot asa.
M-am dus cu ea dentist pana acum la insistarile mele, desigur si dupa ce am ajuns cu 3 masele cariate praf.

I-am urlat in cap o seara intreaga ca ea nu are habar de viata ei si ca crede in toate prostiile posibile, ca imbatranesti daca te uiti in oglinde seara etc.

I-am spus ca nu eu ar trebui; sa ma rog de ea, ci ea de mine, dar in apararea ei ce a zis?-Eeee, pai mai lasa-ma naibii ca n-am bani!

Ce sa mai zic frate? E divortata de tata, care il stiu ca un betiv care nu se gandeste da dantura mea.
Si bunica mea care in ***, nu mai are dintii si imi urla toata ziua in cap si care daca ii zic o vorba buna nu intelege, stiti cum sunt batranii astia...
Bunicul ce este intreg la cap, are omu toti dintii la 74 de ani.

Cum sa o conving sa ma duca la dentist? Daca ii zic sa mergem undeva mai departe la cineva bun zice ca, aaaaa, ude dracu sa mergem, e prea departe.

Daca as avea bani m-as duce eu personal si la Bucuresti numai sa stiu ca ma duc la cineva profesionist, nu la toti prostii care au cabinete mixte in blocuri.....Am fost la 3 pana acum si mare greseala...

Nu mai suport sa stau cu cariile in gura,cand o sa-mi atinga nervul nu o sa maiam sperante ca le poate salva.

Imi vine sa plec in lume si sa-mi castig bani pentru a-mi face dantura odata.
PSbig grine mic nu mi-a zis o data boss sa ma spal pe dinti, o data ma,o data. durere in c*ur. Daca as avea un copil prima mea grije ar fi sanatatea lui, dantura, educatia, care ea m-a educat de n-am mai putut.Eu am invatat sa ma descurc, pe pielea mea m-am maturizat, sunt mai intreg la cap ca toti colegii mei care au 10 pe linie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mogiojojo a răspuns:

Buna Marius. In primul rand vreau sa-ti spun ca esti foarte foarte matur pentru varsta ta. In al doilea rand cariile ti le poti face si prin casa de asigurari pentru ca esti minor si exista un program de genul. Trebuie doar sa gasesti un dentist bun, unu care ai auzit ca lucreaza bine si sa te interesezi daca lucreaza cu Casa de Asigurari. Daca zice ca da trebuie sa ii duci cateva acte nu foarte multe. Eu mi-am facut 2 masele prin Casa de Asigurari cand aveam vreo 13 ani. Si nu trebuie sa iti fie rusine pentru ca e dreptul tau. CAS-ul le ramburseaza banii dupa aceea deci pentru ei e tot una. Si inca ceva: vezi sa aiba aparatura buna de ultima generatie ca sa nu ajungi mai rau dupa ce iesi din cabinetul lor. Bafta!

Iti las si un articol: https://www.edumedical.ro/......la-18-ani/

http://www.cnas.ro/casmb/page/servicii-stomatologice-decontate.html

,,Trebuie sa gasiti un cabinet care are contract cu Casa de Asigurari de Sanatate. Lista acestor cabinete este publicata in fiecare an de catre Casa de Asigurari. O puteti gasi si online in functie de judetul care va intereseaza.'' si asta te-ar putea interesa.

1 răspuns:
| Rafael2322 a răspuns:

N ai ce sa i faci doar sa ii reprosezi si sa te rogi de ea in continuare baga si tu o vrajeala cv, plangi in fata ei milogestete inebuneste o pana te duce la un dentist cv. alta solutie n am doar sa faci bani tai sau sa il prinzi pe taicatu nebaut si sa vorbesti serios cu el.