| intreb348128712 a întrebat:

Am fost la medic oftalmolog ca mi s-a spart un vas de sange la ochi, s-a uitat acolo cu aparatul, a zis ca de la oboseala, detecteaza aparatul ala cauza? Daca aveam si alte probleme aparatul ala zicea? Ca mai simt cateodata si o usturime i-am zis si de usturime dar nu a mai zis nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Daca ai putea sa aflii ceea ce ai de la un aparat, de ce ar mai fi nevoie de un doctor acolo? Exista cauze - simptome, asta a invatat acel doctor cand a facut medicina, deci asa ti a pus diagnosticul. El este responsabil sa iti identifice problema, iar tu esti responsabil sa ii spui toate informatiile pentru a primi un diagnostic corect. In general, un vas de sange nu reprezinta o problema, pentru ca acelea sunt vene capilare, cantitatea de sange e foarte foarte mica. Daca nu te odihnesti corespunzator, e foarte posibil sa se intample asta, sa ai ochii obositi si sa simti mult mai mult decat o usturime si un vas de sange spart ( ex : senzatia de arsura sau caldura a ochiului, lacrimare etc ).