| Lightning1997 a întrebat:

Am fost la medic si mi-a dat cu o solutie rosie in buric(betadina), am un fel de infectie...dar am plecat si nu am mai indepartat o...trebuia sa o indepartez dupa cateva minute dupa ce actiona? E periculoasa daca nu o indepartez? Adica poate ajunge in organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu o indeparta, las-o acolo tot timpul ca omoara tot ce ar putea infecta rana!
Nu te stresa ca nu iti face nimic rau, doar coloreaza un pic pielea, dar iese la dus. Imediat dupa dus, dupa ce te stergi usor cu un prosop f curat, aplica din nou betadina.

| Hexiled a răspuns:

Buna ziua, nu este periculoasa, puteti sa o dati jos dupa ce s-a uscat. Nu va afecteaza cu nimic chiar daca ar intra in contact cu sangele, nu va face rau.

| AndreiBularca a răspuns:

Betadina este o solutie dezinfectanta, ca spirtul. Nu face rau. Poti sa o lasi acolo.