| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

E periculoasa narghileaua pentru organism? Ce efecte poate sa aiba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Nargileaua este la fel de periculoasa ca si tigara sau trabucul.
Atata vreme cat fumezi tu, sau stai in aceeasi incapere unde se fumeaza: trabuc, tigara sau narghilea, esti expus la fumul de tutun, care iti poate produce boli de plamani si in ultima instanta cancerul la plamani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Omiti un mic-mare detaliu, naghileaua, chiar daca are nicotina, nu are gudron.

| Paul321 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce vorbesti fara sa stii?
narghileaua nu e periculoasa deloc. sunt simpli aburi pe care ii tragi in plamani fara a fi atacata cumva. la tigara exista ardere in timp ce la narghilea nu deci nu ti mai da tu cu parerea copila

| Dragomir_Ionut_2003 a răspuns (pentru Paul321):

Se pare ca tu vorbesti fara sa stii si iti dai parerea prost. Carbunele ce rol are la narghilea? SA ARDA. Si ce ai zis tu acolo, e fals. La narghilea este folosit tutun cu arome, care prin ardere cu ajutorul carbunilor duce la FUM, nu ABURI. Fumul ala inhalat ce contine? Monoxid de carbon si benzen.
Ce spui tu legat de aburi e fals. Tigara electronica scoate aburi, nu narghileaua.

10 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Da,este mai periculoasa decat tigarile deoarece provoaca leziuni cerebrale sau pierderea cunostiintei! Vezi la http://www.hotnews.ro/......garile.htm
-http://www.mediafax.ro/......ra-4798156
-http://www.europafm.ro/narghileaua-este-foarte-periculoasa/

| ALGator a răspuns:

E foarte nocivă și nu este supusă controlului strict din industria de țigări.
Nu știi ce tragi în piept. Și tot ce tragi în plamini nu mai poate ieși afară.

| NAT0 a răspuns:

E cu arome, nu conține tutun, ai verde.
Daaa, pe fiecare site pe care o să intri o să vezi că zice că nici aia nu e bună, dar toată lumea o face așa că ai verde a doua oară.

| Ionut621 a răspuns (pentru NAT0):

Nu tot ce zboara, se mananca!
Daca toti fumeaza din narghilea, nu inseamna ca e sanatos! Daca ai prieteni care te imping sa faci asta, aia nu sunt prieteni adevarati. Ma faci sa rad laughing Nu contine tutun? In narghilea se pune tutun spalat. Deci ala nu e tutun laughing)

| KenNine a răspuns:

Din cate am auzit e nociva si are efecte negative asupra corpului chiar daca se zice ca e mai putin nociva decat tigara obisnuita.Dar aici poti afla mai multe http://www.descopera.ro/......fumatorii.

| DeathLord93 a răspuns:

E mai putin nociva decat tutunul pentru ca la o adica nu contine tutun ci doar abur si arome
Dar are si ea nivelul ei de toxicitate asupra organismului

| Ionut621 a răspuns:

Narghileaua e mult mai periculoasa, eu am tras doar o singura data, m-am inecat si 5 minute am tusit in continuu, crede-ma ca narghileaua iti distruge organismul, mai rau decat tigarile!
Poti sa tragi si tu o data sa vezi cum e, dar nu recomand.