| Ellzzz a întrebat:

Am de aproximativ doi ani pierce in buric iar de doua zile prezint o roseata, un fel de iritatie sus la capacel. Ustura cand incerc sa il misc si cu greu se misca daca il las cateva minute. Sa nu se fi vindecat rana? E pentru prima data cand imi apare in acesti doi ani. Am dat si cu betadina in speranta ca poate trece. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ar fii bine dacă l-ai scos să luați legătura cu medicul de familie și cereți să vă recomande un antibiotic. Lăsați orificiul să se închidă, luați o pauză, eventual până la sfârșitul anului pentru a pune din nou piercing.
Sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este rosu si doare, atunci este infectie prezenta.
Elimina-l macar o perioada, sa treaca infectia.
Tine locul f. curat si daca apare puroi, mergi la medic.

| YouFoundTheDeveloper a răspuns:

Oopsie... Sună a infecție, nu este niciun motiv să te sperii. Recomand să mergi la un medic care-ți poate recomanda un unguent sau la o farmacie "mai profesională", sunt sigur că te vor ajuta. Poți încerca orice cremă cu antibiotic pentru infecții dacă ai prin casă sau just Google it. happy Sper să nu fie nimic grav!

| Ellzzz explică (pentru YouFoundTheDeveloper):

Mi l-am scos si m-am dat cu betadina. Sper sa nu se astupe gaura?

| YouFoundTheDeveloper a răspuns (pentru Ellzzz):

Asta nu știu dar probabil se va astupa dacă o lași mult așa.