| SkivoRo000 a întrebat:

Am fost la medicul de familie si mi s-a zis ca am urticarie, dar ce urticarie habar n-am, mi se ia pielea asa doar pe spate si pe burta, imi cad cojite si ma ustura putin de tot, cand ma misc prea tare din cauza la pielea uscata am tinut regim, doar cartofi fierti, paine prajita ceai si apa si imi apar un fel de venisoare mici rosii. Am luat pastile xyzal, aerius si injectii cu dexametazona, degeaba. Oare sa nu fie urticarie? Deja am 5 zile de cand cu pastile, regim etc si nici o schimbare. Si mai sunt si in autoizolare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

"doar cartofi fierti paine prajita ceai si apa"
?!?
unde DRACU' ai gasit tu "dieta" asta?!?
ai nevoie LA GREU de legume si fructe, adica vitamine minerale
paine si cartofi in plus pot sa ingrase!
in plus veganii au o dieta foarte bogata, altfel TREBUIE si niste produse animale, lactate, oua, chiar putina carne de preferat peste sau pui, DAR CEVA CARNE!

| SkivoRo000 explică (pentru JicaContra):

Asa mi-a spus doctor. Farq carne etc, lactate

| JicaContra a răspuns (pentru SkivoRo000):

Nu stiu ce problema ai, e posibil sa nu ai voie
insa NU exista sa mananci numai paine si cartofi, daca un doctor real ti-a spus asta, poti sa ii faci reclamatie... NO SHlT! urticaria aia aproape sigur ca din cauza asta e, si daca continui cu "dieta" asta IN MOD SIGUR V-A FI MAI RAU!

| SkivoRo000 explică (pentru JicaContra):

Da urticaria care e in poze pe google, nu se aseamana deloc cu ce am eu. Eu am niste venisoare rosii atat, apar dispar, dar nu de tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar putea sa fie urticarie cronica făcut pe sistem nervos sau autoimun poate fi de la emoții, stres, supărări cred că niște antidepresive te-ar ajuta daca e declanșată pe fond nervos ar mai ameliora puțin alergia.incearca din răsputeri să nu te scarpini.s-ar putea chiar la glanda tiroida sa ai probleme ...trebuie sa nu te enervezi să încerci să fi cat se poate de calma chiar daca e greu acest lucru. unii medici mai dau uneori și diagnosticuri greșite poate fi și prurigo nu se știe 100% boala devina cronica netratata din păcate și de scăpa foarte greu uneori durează toată viața.

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Nu am galme nu nimic, decat niste venisoare rosii si nu sunt vergeturi, nu ma mananc nu nimic.Adevarul e ca ma gandesc si ma uit des. Dar vad ca nu trece deloc

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Daca nu trece fa-ti analize pentru hepatita b și c

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un dermatolog nu la medicul de familie și facă ai fost deja la un dermatolog nu ar strica sa mergi și la al doilea așa îți dă tratament pentru alta boala alergica și nu faci nimic, timp pierdut și boala devine cronica.nu te juca cu urticaria trateazo foarte serios.

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Nu pare a fii urticarie... asta e si problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Nu este, ți-au dat diagnosticul după ureche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când faci baie se înrăutățește? Sau e la fel?

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat, doar se inrosesc o idee mai tare, apoi revin la normal

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Așa ai? https://images.app.goo.gl/nWDm4xZdGLD8K4vZ8

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dai scroll mai in jos e un tip care are stufoasă la subraț

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Nuuu. n am asa

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Niste dungi subtiri rosii putin, cam un cm daca nu mai mici.

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Https://images.app.goo.gl/fYiUKKrqBw1kXkKX9

Cam cum are asta pe nas, dar nu sunt asa rosii, si mai mici subtiri. Si mi se ia pielea de pe corp. Dar probabil ca m-am spalat cateva saptamani cu sapun din sulf si crema si nu m-am hidratat.

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Uite asa am

https://imageshack.us/my/images

E o poza cu pantaloni gri? Se vede sper

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Nu mă lăsa trebuie sa îmi fac cont of sunt dezamagit sad nu te am putut ajuta happy

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Incearca sa te conectezi cu Facebook...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Ai putea pe watssapp să îmi trimiți îți faci poza și îmi trimiți acolo laughing

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma lasa mama sa am, sunt pe calculatorul ei încearcă cu Facebook sa ta conectezi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Văi esti fata lui mama love struck laughing

| JicaContra a răspuns (pentru SkivoRo000):

Nu intelegi deloc problema
eu am tunat si fulgerat intr-o directie
tu ai ignorat TOTAL directia respectiva si te-ai legat de un aspect care e TOTAL NEIMPORTANT
hai sa mai incerc odata

NU CONTEAZA ABSOLUT DELOC CE AI TU PE, PIELE!
pentru ca
ESTE ABSOLUT EVIDENT CA A APARUT DIN CAUZA NUTRITIEI ***TOTAL GRESITE***

deci, mergi la doctor sa iti rezolvi problema de piele si incearca sa te hranesti sanatos, iar daca ai dubii poti sa mergi chiar la un doctor nutritionist