| Antonia02 a întrebat:

De vreo 3 sapt am o mancarime f mare pe piele,o urticarie si dupa consultatia la dermatologie si dupa analizele la sange si facale mi s-a zis ca am giardia si din cauza asta am urticarie si ma mananca pielea.Mi-a dat doctorulk de familie niste pastile pentru gardia,iau pastile pentru urticarie xyzal si aerius insa nu scap de mancarimea asta de piele cu tot cu tratamentul respectiv.A mai patit cineva asa ceva? Cum scap de asta? Mentionez k ma mananca pielea, ma scarpin, se umfla si se inroseste locul unde m-am scarpinat si in 5 min trece....ma poate ajuta cineva cu vreun sfat? multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Repeta ex coproparazitologic sa vezi daca mai ai paraziti.Ar trebui sa-ti treaca mancarime cu tratamentul prescris.Incearca si la alt dermatolog.Sa te faci bine si o seara linistita fara mancarime iti doresc!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Scarpinandu-te, nu faci altceva decat sa stimulezi pruritul( mancarimea). Foloseste o mixtura mentolata sau macar vata cu spirt, dar nu te mai scarpina. Daca ai terminat tratamentul pentru paraziti, du-te inapoi la control.

| ToxxxxxyiLiycKxKxKx a răspuns:

Pfffffff...
eu unul habar nu am...

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Medicamentele respective in special Aerius, trebuiau sa iti amelioreze pruritul (mancarimea).
Indicat cred ca era sa-ti dea ceva pe baza de menthol, avand efect bun asupra mancarimii. Nu te mai scarpina ca iti raman semne. Incearca sa pui ceva rece in acele zone.

Sanatate!