| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la medicul ORL deoarece aveam o ureche infundata. S-a dovedit ca urechea era infundata din cauza ca aveam caile respiratorii infundate asa ca mi-a dat un tratament. Si mi-a spus ca nu este bine sa ne spalam in urechi cu sapun, sa ne stergem in urechi adanc, ci doar putin in fata si ca ele se curata singure. Asa ca am ramas cu un semn de intrebare. Cum adica se curata urechile singure? Asta inseamna ca trebuie sa stam cu ceara in urechi? Eu nu suport fara sa ma spal zilnic in urechi pentru ca se depune ceara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, trebuie!
Cerumenul (ceara)din conductul auditiv extern are si el un rol fiziologic--- vezi in sectiunea "Ce este cerumenul" din link-ul:http://www.informatiiprofesionale.ro/......-a-urechii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceara aia din urechi are rolul ei, nu ar trebui sa o deranjezi si mai ales nu cu betisoare din alea dure