| Georgy_Georgyana_1995 a întrebat:

Am si eu o problema, de 1 saptamana, cand ma trezesc, am urechile infundate, deobicei daca trageam putin de ureche imi trecea, dar astazi mi sa infundat de tot, m-am spalat de 20 de ori in ureche si acum daca ating urechea ma doare, si nu cred ca am dop de ceara, tin sa precizez ca stau aproximativ 8 ore cu castile in urechi ascultand muzica, dar cu volum incet.
Ce pot face? Nu vreau sa merg la medic sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Divy a răspuns:

Și eu am întâmpinat astfel de probleme nu știu cât de grav e la tine.
Soluții am câteva, dar în primul rând trebuie să renunți la căști o perioadă.
Căștile mele sunt normale dacă ale tale sunt in-ear iți propun ca pe viitor să le schimbi.
Alt lucru e că spălatul nu te prea ajută ca să desfunzi urechile trebuie să caști sau eventual să pui mâna pe nas și strângând nasul să sufli.
Metoda cu vitamina A (e o sticlă de la farmacie) e să-ți introduci în ureche și să stai cam 30 minute pe o parte 30 pe alta se mai găsesc și medicamente asemănătoare poți cere sfatul unui farmacist.
Dacă nu te ajută anunță-mă, deși cred că îți va trece.
Pe viitor îți recomand căști normale și reducerea timpului cu căștile în urechi.
Multă sănătate

| Georgy_Georgyana_1995 explică (pentru Divy):

Mersi de raspuns, o sa incerc ce mi-ai scris aici, castile sunt unele de la telefon, conectate la calculator.

| Divy a răspuns (pentru Georgy_Georgyana_1995):

Cu plăcere mai am și o altă metodă, dar trebuie să fi atentă cu ea, dacă ești interesată să-mi spui.
Apropo îți mulțumesc mult și pentru fundă!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa mergi la ORL-ist sa te consulte!

| Georgy_Georgyana_1995 explică (pentru Violleta2022):

Inafara de asta mai pot face ceva?
Am stat si in curent...probabil o fii de la asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgy_Georgyana_1995):

Iarta-ma dar nu cred in babismele astea cu curentul.
Este dovedit medical ca urechile te dor din urmatoarele cauze: de la ceara se pot infunda, de la o infectie se pot infunda si durea, de la o bacterie, se pot infunda si durea, am vazut si timpan afectat de la ascultat muzica la casti foarte tare, de la obiecte introduse in ureche.
Dar de la curent, nu am vazut in viata mea pe nimeni afectat.
Ca sa stii de unde vine necazul, trebuie sa ajungi la un ORL-ist, iar daca nu vrei sa mergi la el, atunci nu ai alta alternativa decat sa stai, sa rabzi si sa speri ca nu surzesti de tot, pentru ca nimeni nu-ti poate garanta nimic si nimeni nu te poate sfatuii sa faci ceva, atata vreme cat nu se stie cauza care ti-a provocat pierderea auzului, mai ales ca tu ai o problema veche, netratata...de pe vremea cand te trageai de ureche si aveai impresia ca auzeai mai bine.

| Georgy_Georgyana_1995 explică:

Ce metoda? Ca inca nu mi-a trecut crying

| Divy a răspuns (pentru Georgy_Georgyana_1995):

Nu e prea plăcută, dar eu tot ți-o zic ai nevoie de vată, spirt (alcool sanitar) și un cățel de usturoi.
Usturoiul îl tai pe lungime, înmoi vata în puțin spirt și învelești usturoiul bine și introduci în ureche. Ai grijă ca usturoiul să fie bine învelit o să simți la început o arsură, dar nu ai de ce să îți faci griji dacă usturoiul e învelit și nu intră în contact direct cu urechea ta.
Stai cu el cam o zi, mirosul nu e prea suportabil dar efectele sunt vizibile în scurt timp.
A și da sper că ai renunțat să asculți la căști îți trebuie timp să îți revii de minim 3 săptămâni ca să scapi de problemă căci de nu degeaba faci tratamentul