| troleibuz a întrebat:

Am fost la oftalmolog. Mi s-a zis ca nu am nevoie de ochelari. Am migrene de aproximativ un an. Eram convins ca e din cauza ochilor pentru ca invat mult. Ce ar trebui să fac acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si suprasolicitarea mentala (invatare intensa si prelungita) poate provoca dureri de cap!
Iti recomand sa consumi 1-2 linguri de ulei de peste, timp de o luna, iar paralel bea si ceai de gingko bilboa, cate 1-2 cani pe saptamana (tot timp de o luna).
Cura se poate repeta dupa jumat de an.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa stai cat mai putin sau deloc pe aparate electronice, care au screen: laptop, telefon, computer.
Ti-as recomanda si un RMN la creier, fiindca migrenele au si alta cauza in afara de ochii, putand fii vorba de tensiune oscilanta, sau chiar tumori intra craniene.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Neurolog?

| troleibuz explică:

Nu au rost certurile.

| Cheo0S a răspuns:

Iti faci alte analize sa nu fi deficient in ceva.
Daca nu iei un supliment bazat pe nootropice. Cum ar fi Rhodiola Rosea, Ginko Biloba plus multe altele.

| Crescent a răspuns:

Nu avem raspuns la asta. Mergi la medicul de familie si vorbeste cu el.

| Ava1231 a răspuns:

Pai mergi la medicul de familie si dupa consult cel mai probabil isi va da seama unde sa te trimita daca nu rezolva el situatia. Iti va lua tensiunea si probabil alte lucruri de rutina pentru a exclude anumite afectiuni.

| felixf a răspuns:

Sport pentru gat. Ai migrene din cauza pozitii pe care sezi pe scaun/pat sau orice alta locatie. Du-te la un consult de specialitate gen coloana vertebrala si vezi ce iti spune. Daca incepi cu 10 miscari din fiecare din aceste 4 exercitii (extensia capului in fata si in spate, extensia laterala stanga dreapta, rotirea capului) e posibil ca sa ti se amelioreze migrenele. Combninale cu o serie de 10 sedinte bowtech (www, bowtech.ro) si scapi de migrene si poti invata mai bine. Bafta

| Nouvel a răspuns:

Cauzele pot fi multiple. Nu numai oftalmologice.
Acum, un prim consult ar trebui sa fie la neurolog. Daca nici el nu gaseste nimic, continui cu cardiologul. Va sari poate iar @Ava1231 sau altul ca ea sa spuna ca nu e nici o legatura. Ba este.

| SoareleSpuneProstii a răspuns:

Buna! Poate fi tensiune arteriala mare! Din cauza acesteia apar durerile de cap. Atentie! Mergi la medic caci poti face un AVC! mama a fost in aceasta situatie. Multa sanatate!

| Ava1231 a răspuns (pentru SoareleSpuneProstii):

Soarele Spune Prostii chiar spune prostii!
Cum sa ii spui unui tanar ca poate face avc?

| Nouvel a răspuns (pentru Ava1231):

Si de ce crezi tu ca un tanar nu poate face un AVC?
Macar stii cauzele care pot duce la asta?

| Ava1231 a răspuns (pentru Nouvel):

Cat timp nu are hipertensiune sau alte probleme legate de inima nu poate face.
Cati tineri cunosti tu care au făcut avc?

| Nouvel a răspuns (pentru Ava1231):

Si stii tu ca nu are hipertensiune? Crezi ca numai batranii au? Tinerii de azi (nu stiu cazul lui de aici) sunt grasi si inevitabil hipertensivi.
Eu am facut avc pentru ca am vasele de sange strangulate. Un var al meu a decedat la 19 ani, facand avc la serviciu si colegii au crezut ca se prosteste (erau in pauza), nechemand ambulanta.
Nu faci avc numai dupa 80 de ani!

| Ava1231 a răspuns (pentru Nouvel):

Sansele sa aiba HTA sunt destul de mici, probabil e doar de la invatat, oboseala, stres. Nu cred ca e gras si hipertensiv. "Tinerii din ziua de azi sunt grasi si hipertensivi" e o exprimare cam generala si proasta. Mai mult din jumatate de tineri nu sunt grasi si hipertensivi. Cazuri de avc la varste asa tinere sunt probabil doar cazuri izolate, adica foarte rar. Sanatate.

| Nouvel a răspuns (pentru Ava1231):

"Nu cred ca e gras si hipertensiv."
Si tu faci presupuneri. In proportie mai mare decat mine, care le fac totusi dupa afirmatiile lui. Doar cu presupuneri care iti convin de dragul contradictiilor, nu ajuti omul.

| SoareleSpuneProstii a răspuns:

Ava, ai cumva studii medicale? Esti plina de tupeu! Din cauza celor ca tine apar in societate cei dezvoltati in scolile din Romania fara dreptul de as exprima opiniile, fiindca gasiti mereu ceva de comentat. daca am ales sa raspund la aceasta intrebare nu am facut o din lipsa de cunostina ori din plictiseala, ci, sigur stiu eu ceva! Asa, ca lectie de viata, lasi intotdeauna pe cei din jur sa spuna ce cred, daca i bine taci si stai in banca ta, daca nu ai studii in domeniul respectiv nu sari sa comentezi pana cand nu cercetezi si te documentezi.

| Ava1231 a răspuns (pentru SoareleSpuneProstii):

Nu am spus ca nu va puteti exprima opinia doar ca mi se pare șocant cate minuni se spun aici pe TPU. Omul intreaba de o durere de cap si altii sar cu avc, tumori la creier si tot felul de minuni.

In mod evident cel mai recomandat e consultul medical se specialitate. Dar pana atunci... de ce tot speriati oamenii cu niste lucruri asa grave?

| Ava1231 a răspuns (pentru SoareleSpuneProstii):

De curiozitate...dvs in ce scoala v ati dezvoltat?

| SoareleSpuneProstii a răspuns:

Ava, nu o sa ti raspund la intrebare pana cand nu imi vrei raspunde tu in legatura cu studiile medicale pe care le ai sau nu. Daca consideri aceasta platforma atat de nepotrivita, un mediu bazat pe minciuni, imi poti spune ce cauti aici? Sau imi vei raspunde impersonal cu o alta intrebare aberanta.
Asadar, cred ca esti chiar un copil ce se plictiseste si cauta sa se dea important, neajuns nici macar in liceu, dupa comportament.