| Sara2 a întrebat:

Am fost la stomatolog mi-a facut radiografie, si am maseaua care ma doare este pe sinus, si mi-a zis ca trebuie sa merg la un chirurg sa o scoata sa faca operatie :-o am plans 3 ore incontinuu simt ca e vorba de ceva grav, ce ma sfatuiti sa fac? sa merg la chirurg sau sa cer si parerea altui medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Chirurgul e tot medic, stii? Alt medic...

Stomatologul ti-a zis bine ce ti-a zis. Este vorba despre o masea de sus, ale carei radacini ajung pana in sinusul maxilar. Sinusul maxilar e o cavitate inchisa in osul maxilar. Extragerea acestei masele fara operatie poate rupe podeaua sinusului maxilar, in care e infipta radacina maselei, transformand sinusul intr-o cavitate deschisa, expusa infectiei cu microbi din cavitatea bucala. Ai putea face o infectie grava. Prin operatie insa, tractiunea puternica pe masea este evitata, iar sinusul ramane inchis, asa cum e rostul lui sa fie, si nu se mai infecteaza.

| 35zone a răspuns:

Du-te si la alt dentist

| roxana1 a răspuns:

Inainte s iti raspund tin sa mentionez ca mama mea lucreaza la stomatologie iar eu doresc sa devin tot medic stomatolog, st la liceu, acum vreau sa iti spun sa te linistesti nu este ceva incredibil de grav, toate problemele se rezolva pana la urma, eu te sfatuiesc sa mergi la chirurgie bmf, iar acolo medicul se va ocupa de problema ta; sper ca ti-am fost de ajutor, iar daca ti-am fost poate primesc o funda; bafta!

| Geoo_Geo_1998 a răspuns:

Cere parerea altui medic si daca si acesta iti sugereaza aceeasi parere.Nu mai sta pe ganduri du-te la chirurg!happy