| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la urgente cu tatal meu in varsta de 58 de ani astazi, la ora 20. I se umflase fata si respira greu.Acolo l-au diagnosticat cu bloc de ram stang.L-au internat si l-au pus pe perfuzii,dar in continuare starea lui este foarte grava. Abia mai este constient,dar medicii nu fac nimic.N-am unde sa ma duc asa cu el, nu imi pot asuma riscul de a-l scoate din spital si sa il duc altundeva.Ce pot sa fac? Vad cum viata i se scurge sub ochii mei iar doctorii nu reactioneaza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inteleg ca este internat si primeste tratament, dar este in stare grava. Nu stiu de ce zici ca medicii nu fac nimuc, in afara de tratament perfuzabil nu prea se poate face altceva. Din pacate, medicii nu sunt vrajitori, fac ce pot, dar nu pot sa zile de la ei pacientilor. Ce nu fac, nu vine nimeni sa il consulte zilnic, nu primeste nici un fel de tratament?

| Diana661 a răspuns (pentru Brigaela):

Cum sa ii pui unui om perfuzii cu dexametazona cand omul n-are alergie sau alte chestii, ci este cu probleme cardiace si are edem? Cum sa introduci lichide perfuzabile in corpul unui om cand tu trebuie de fapt sa le elimini? Cu tot riscul mi-am asumat azi noapte sa il iau din spital cu bilet de externare si sa il duc la Institutul de Boli Cardiovasculare.Acolo i-au facut bilant complet de analize(lucru pe care nu l-au facut doctorii de la spitalul anterior) si i-au pus un pacemaker.Si-a mai revenit putin intre timp, acum astept sa vad ce urmeaza sa faca doctorii.Au spus ca astazi il lasa cu pacemaker, sa vada daca nu are nevoie de stimulator cardiac.Nu-s in domeniu, dar crede-ma ca am cateva cunostinte si din cate stiu eu dexametazona este apa de ploaie la bloc de ram.

| Brigaela a răspuns (pentru Diana661):

Dexametazona este cel mai bun antiedematiant pulmonar, scoate apa din plaman si il ajuta sa respire. Dexamerazona nu e apa de ploaie, probabil i-a salvat viata. Dar stim ca nuci o faptă buna nu ramane nepedepsita si ca exista oameni rai care iti vor reprosa chestii incentate numai din placerea de a arunca cu noroi in ceilalti. Noroc ca tatal tau nu a avut parte de unii de genul asta...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brigaela):

In sfarsit, o parere pertinenta si din domeniu. Din cate vad el se crede specialist desi nu e specialist. Eu nu ma dau specialist dar din cateva vizite la urgente am inteles niste reguli si desi as fi putut face caz la faze gen vine boschetarul beat muci si il iau in fata nevesti-mii care astepta si ea cu o stare nasoala si fiind si contribuabil pe deasupra... dar din pacate asa e sistemul si au prioritate cazurile in functie de gravitate, nu de cit-cum cotizezi. Eh, de aia ar trebui sa fie reguli mai dure in spitale legat de insotitorii astia cu pareri. Vede el cum se scurge viata...

| Diana661 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu are edem pulmonar.Cei de aici, unde l-am adus acum, mi-au spus ca fata i se umflase daorita faptului ca avea insuficienta cardiaca, in niciun caz edem(cum credem atunci cand ti-am raspuns, pe baza informatiilor de la celalalt spital). Urmeaza sa ii implanteze un stimulator cardiac si sa il externeze.In momentul in care un doctor iti spune ca tatal tau are probleme cu inima, dar nu il trimite pe sectia de cardiologie, ce poti sa spui despre acel medic? Iar cand am plecat m-a tratat cu replica:,, Puteti pleca, dar dumneavoastra va asumati acest lucru.Totusi,e batran.Mama mea a murit la 52 de ani''...Pardon,daca la 58 de ani esti batran, atunci la 80 cum se numeste? Sa lasi un om sa moara sub pretextul ca este,, batran'' si ca maica-ta a murit mai tanara de atat mi se pare lipsa de profesionalism, dar mai presus de toate, lipsa de moralitate.Deci repet, doctorii de acolo i-au dat un diagnostic corect(blocaj de ram stang), dar in schimb l-au tratat total gresit si s-au comportat cu nepasare.Sunt sigur ca daca as fi scos din buzunar vreo 500 de lei l-ar fi pus pe tronul de aur, dar n-am bani de dat la misei.Cat despre ultimele tale replici, cum adica,, Dar stim ca nici o faptă buna nu ramane nepedepsita si ca exista oameni rai care iti vor reprosa chestii incentate numai din placerea de a arunca cu noroi in ceilalti. Noroc ca tatal tau nu a avut parte de unii de genul asta...''?

Chiar nu am inteles la ce te-ai referit.In cazul in care vrei sa spui ca medicii aia si-au facut treaba iar eu ca un dobitoc ii fac in toate felurile, te inseli. Tatal meu avea frecventa cardiaca intre 48-53, iar,, doctorii'' fumau la balcon si isi beau linistiti cafeaua.Cum sa lasi in triaj un om cateva ore? Cum sa fie un pacient in asa stare iar tu sa il tii cu perfuzie cu dexametazona cand el are probleme cu inima, cu insuficienta cardiaca severa?! Cum sa spui ca are edem? Din ce motiv sa aiba edem? Cand i-am intrebat, mi-au spus sa nu le cer socoteala, ca ei stiu ce fac.Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de asa medici!

| Brigaela a răspuns (pentru Diana661):

Insuficienra cardiaca se manifesta prin edem pulmonar care este o mare urgenta. Intai tratezi edemul pulmonar, altfel pacientul moare in 40-50 de minute si apoi, dupa ce nu mai are edem, eamanand doar cu insuficienta cardiaca simpla, te gandesti la un stimulator. Daca medicul ti-a spus ca e batran, atunci e foarte rau, dar eu nu cred asta. Pare doar alta incentie rautacioasa, asa cum ai inventat ca dexanetazoba nu era buna, desi oricine iti va spune ca i-a salvat viata. Dat fiind ca medicii aia i-au salvat viata, ca fara tratementul lor ar fi murit in mai putin de o ora, te asigur ca nu aveau ce sa ii faca mai mult, cu toti banii din lume. Iar intrebari de genul: are insuficienta cardiaca, de la ce sa aiba edem, arata cat de rauvoitor esti, explicatia este in manualul de anatomie si fiziologie de clasa a 11-a, o stie toata lumea, tu doar nu vrei sa o accepti ca nu se potriveste cu prostiile pe care le sustii. In triaj tii pacientul grav pana il stabilizezi, deci iarasi au procedat corect, numai tu sustii ca ai gresit. Iar lipsa ta de dreptate e atat de evidenta, incat nu are rost sa mai discutam.

| Diana661 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca cineva ti-ar spune in fata,, Oricum e batran, mama mea a murit la 52 de ani'', tu ce parere ai avea despre acel medic? Pacient cu ritm cardiac sub 55, iar tu iti fumezi tigara si bei cafea la balcon...Ce poate sa insemne? Astia se sterg la fund(scuza-mi expresia) cu juramantul lui Hipocrate.

| Brigaela a răspuns (pentru Diana661):

Dupa cum am zis, cred ca asta este o inventie de-ale tale, alaturi de faptul ca insuficienta cardiaca nu are legatura cu edemul pulmonar si ca dexametazona nu este recomandata celor cu insuficienta cardiaca. In alta ordine de idei, te-au deranjat chestii absolut normale: faptul ca a fost corect tinut in triaj, in loc sa fie transferat in cardiologie, unde nu este medic de urgenta, deci nu se poate transfera un pacient care nu este echilibrat. Un pacient poate sta cu ritm sub 55 multe ore, sunt oameni care traiesc asa multi ani, altele sunt semnele de ingrijorare, probabil se ameliorau, dar tu nu stiai sa le evaluezi. Cat despre tigara si cafea, tine cont ca un medic de garda munceste continuu in jur de 31 de ore (si asta cel putin o data pe saptaman), avand absolut mereu pacienti foarte foarte grav, exista evident momente cand trebuie sa bea o gura de cafea sau sa isi stimuleze creierul cu ceva (de exemplu tutun), fiindca altfel nu mai face fata. Tu nu intelegi fiindca nu ai muncit niciodata atat, dar daca ai incerca, ai intelege. Incearca doar sa stai in picioare 31 de ore, fara cafea, mancare, apa, tigara si fara sa faci nimic altceva, sa vezi daca faci fata, vei vedea ca e mult mai greu si nu vei mai defaima in viata ta un medic.
Ce ramane la sfarsit: niste medici i-au salvat viata tatlui tau, dar tu erai prea ocupat sa le aduci acuzatii mincinoase (de ce sa ii dai unui cardiac dexametazona este cea mai evidenta dintre ele, ti-am mai semnalat cateva si mai sunt si altele). Tu ii vorbesti de rau si chiar devii vulgar. Norocul tau e ca medicilor li se intampla des asta, dar ca exista si oameni care ii apreciaza la adevarata lor valoare. Sper ca dupa tine sa fi avut parte de 100 de apartinatori buni si generosi, ca sa le stearga gustul am-ar lasat de tine. Mie o sa-mi trebuie multe zile sa uit cat de jos poate sa se coboare un semen al meu. Stiu ca boala cuiva drag scoate ce e mai urat in noi si ne intuneca mintile, dar e trist sa vezi ca uratul dintr-un om e chiar atat de urat

| Diana661 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am terminat eu medicina, am terminat Facultatea de Drep si nu am atat de multe cunostinte medicale sincer sa fiu.Dar in ceea ce priveste replica data de medic, este intr-adevar asa cum am spus.Ce motiv as avea sa mint? Imi pune cineva coronita?

| Brigaela a răspuns (pentru Diana661):

Acelasi motiv pe care l-ai avut sa sustii ca dexametazona nu e indicata in insuficienta cardiaca

| Diana661 a răspuns (pentru Brigaela):

O fi fost aia greseala mea, dar replica pe care mi-a dat-o este adevarata.Am ramas efectiv tablou cand am auzit.Nu as avea niciun avantaj devreme ce nu precizez spitalul si numele doctorului(lucru pe care nu il voi face niciodata).

| Brigaela a răspuns (pentru Diana661):

Sincer, comentariile tale sunt atat de rautacioase si de lipste de omenie, incat nu te cred. Asta este pana la urma problema mea, dar cred ca ai spune orice numai ca sa dai cu noroi in medicii aia care, cu defecte ca orice om, au salvat viata tatalui tau. Ti-am spus, va fi nevoie de muta vreme sa imi treaca gustul amar pe care mi l-a lasat interctiunea cu tine.

| Diana661 a răspuns (pentru Brigaela):

Ca sa ghicesc...si tu esti medic, nu?

| Brigaela a răspuns (pentru Diana661):

Da, si sunt mandra de asta.

| Diana661 a răspuns (pentru Brigaela):

Se vede ca iti aperi neamu'...

| Daniel9988 a răspuns (pentru Brigaela):

Sa stii ca poate are dreptate in ceea ce priveste vorbele medicului.Si eu am patit-o candva, dar asta nu inseamna ca toi sunt la fel.

| Brigaela a răspuns (pentru Daniel9988):

Poate are dreptate, caz in care este foarte foarte rau. Dar tinand cont cu cate minciuni si rautati si-a presarat relatarea, nu cred ca poti avea mai mult de 1% incredere in cuvantul lui.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Brigaela):

Cand esti suparat nu prea iti mai controlezi vorble.Lasa ca ii trece.

| Brigaela a răspuns (pentru Daniel9988):

Stiu, ai dreptate, asa cum am zis, boala cuiva drag scoate ce e mai urat in noi. Am avut si eu pe cineva in stare grava, de mai multe ori, si stiu cat de intunecate imi erau gandurile si cate nedreptati am gandit despre altii. Sigur e o mare distanta de la a gandi la a spune, dar asta este alta discutie)

| Daniel9988 a răspuns (pentru Brigaela):

Cam da...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Brigaela):

Brigadela,sper sa gresesc, dar cred ca abereaza!
Cand am suspiciuni pe intrebarea unui user intru pe profilul acestuia.
In primul rand si-a sters aceasta intrebare, desi putea sa mai primeasca raspunsuri.
In alta intrebare pusa zilele trecute zicea ca mama ei o bate cand ia o nota mica. desi in intrebarea asta o,, omorat-o'', taica-su lucreaza in strainate si ea are 13 ani...
Eu zic ca cauta atentie!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa lasam prostiile cu medicii corupti si sa judecam un pic. Tatal tau e internat la urgente, da? Care e scopul urgentelor? Sa nu mori, in principiu, sa te stabilizezi, si apoi sa fii trimis la spitalul/sectia care trebuie pentru afectiunea ta. In cazul tau, "l-au internat si l-au pus pe perfuzii" si pretinzi ca medicii nu fac nimic. Ce ai vrea sa faca? Sa stea un medic linga el si sa ii cinte un cintecel? Sa ii faca masaj la picioare? Sa ii spuna poezii patriotice? E SECTIE DE URGENTE! Esti doctor ca sa "vezi cum i se scurge viata" sau sa stii mai bine ce fac/nu fac medicii? Daca nu, te rog sa incetezi cu prostiile. Fii optimist, daca esti genul, roaga-te pentru tatal tau, si asteapta sa se rezolve. Ai discutat cu medicul care l-a vazut? Ai macar o foaie de diagnostic, ceva? Ce ti s-a spus?
P.S. Ar fi util sa citesti asta - http://adevarul.ro/......index.html dar si comentariile. Poate te lamuresti un pic cum functioneaza sistemul.

| Diana661 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma deranjeaza la mi-au spus ca are bloc de ram, dar in schimb in loc sa il duca pe sectia de cardiologie l-au tinut in triaj cateva ore intregi, cu o perfuzie cu DEXAMETAZONA.Cand omul are edem, tu ii bagi dexametazona in corp? Citeste te rog ce i-am raspuns Brigaelei, ai sa te convingi.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Poti trimite o sesizare la Colegiul Medicilor.

| Diana661 a răspuns (pentru BlyeeetAK47):

Il pierdem pana se misca hartia aia prin birourile lor...

| bogdanul a răspuns:

Daca spitalul e plin de corupti sa nu te astepti la multa atentie din partea lor fara sa le arati banii...