| яαυℓ a întrebat:

Am fost la urolog cu fimoză și mi s-a zis să pun ceai de mușețel pe gland după ce mă spăl, apoi să aplic o cremă pe inelul fimotic. Îmi puteți explica mai bine acest proces și care este inelul fimotic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cand decalotezi (belesti) penisul, vei observa ca intr-o anumita zona preputul (pielea care acopera glandul) este mai ingust si impiedica astfel decalotarea completa. E ca un inel, de aceea poarta denumirea de "inel fimotic" si pe el trebuie aplicata crema pentru a-l largi.