| Doxologie a întrebat:

Am fost racit si am avut pungi de puroi in gat care dupa aprox o saptamana nu disparusera.Are ceva ca le-am scos singur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai avut o amigdalită pultacee!
Mergi la medicul de familei să te vadă, faci gargară cu ceai concentrat de mușețel, scuipi tot.
Pa, pa.

12 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nu stiu de unde ai scos, dar trebiuie sa te duci la medicul tau de familie sa te consulta si sa iti prescrie tratamentul potrivit.

| Doxologie explică (pentru evenso):

Ideea e ca am terminat antibioticele si ma simt bine acum...dar alea nu au disparut

| evenso a răspuns (pentru Doxologie):

Nu imi dau seama de unde exact ai scos, trebuie sa te intorci inapoi la medic care ti-a prescris antibioticele sa vada cum a evoluat.

| Raniia a răspuns (pentru Doxologie):

Nu mai inteleg nimic, ai scos pungile de puroi, cum nu stiu, acum spui ca nu au disparut...
Ideea este ca amigdalita pultacee se trateaza cu antibiotic cel putin 7 zile si ai nevoie de recontrol pentru a urmari evolutia ei.N u intrerupe tratamentul pana nu-i mai faci o vizita medicului!

| Oana92 a răspuns:

Nu aveai cum sa le scoti singur! O sa iti creasca nasul ca la pinochio...

| mixxjim a răspuns:

Vai de capul meu, cum adica le-ai scos singur?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Aici minţi de îngheaţă apele, nu aveai cum să le scoţi singur!
Te duci la medic să te consulte şi să-ţi prescrie un tratament corespunzător!
Te pup!

| Zoey112 a răspuns:

Nu cred ca are ceva ca si eu am facut la fel cand am fost bolnava si sunt inca in viata.
dar cel mai bine ar fi sa vizitezi un doctor! happy

| doinitsaandronic a răspuns:

Consulteaza medicul de familie si vezi daca nu ti-a dat complicatii.

| IlincaToma a răspuns:

Ar fi fost indicat sa mergi la medic, sa-ti dea tratament cu antibiotice! Amigdalita netratata poate avea complicatii f grave! Sanatate!

| Doxologie explică:

Amigdalita pultacee am avut si dupa tratament au mai ramas cateva pungute de puroi, solide

| Dodododooo a răspuns:

Vei muriiiiii. AI grija sa nu te mance molile.